Erkek erkeğe seks

Erkek erkeğe seks, erkek erkeğe cinsel ilişki veya erkeklerle seks yapan erkekler, bir veya birden fazla erkek birey tarafından yapılabilen cinsel ilişki türüdür. Tarih boyunca hemen her toplumda heteroseksüel ve eşcinsel insanlar tarafından uygulanmıştır.[1] Erkeklerle seks günümüzde bazı ülkelerde yasal olarak kabul edilmemektedir.

Édouard-Henri Avril'in Anal seks temalı "Mısır'da Hadrianus ve Antinous" adlı tablosu, VII "Veneris Rakamlar".

90'lı yıllarda epidemiyologlar tarafından cinsel yönelimi her ne olursa olsun, erkeklerde daha yüksek olan enfeksiyon açısından erkeklerle seks yapan erkekler arasında hastalıkların yayılma olasılığının olduğu ve bu hastalıkların başını AIDS, HIV, Hepatit B gibi hastalıkların çektiği kanısına varılmıştır.[2] Çeşitli tıbbi yöntemlerle hastalık ve bulaşımının en aza indirmek için bilim insanlarınca çalışmalar sürmektedir.

Yapılan araştırmalarda erkek erkeğe ilişkilerde Anal kanser insidansı özellikle MSM, HIV ile enfekte olarak, gelişmiş ülkelerde giderek artmaktadır. Oral ve anal ilişkilerde de bulaşma riski bulunmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede gönüllü de olmak üzere devlet teşvikleri ve yardımlarıyla ilişkilerde prezervatif kullanımının yaygınlaştırılması için çaba harcanmaktadır.

New York'ta yapılan bir araştırmada yaklaşık on heteroseksüel erkekten birinin homoseksüel erkekle seks yaptığı, ilişki sırasında yalnızca belli bir azınlığın korunduğu belirlenmiştir. Ancak yapılan birçok anket eşcinseller partner anlamındaki eşlerine daha sadık oldukları için bilimsel değer olarak heteroseksüel AIDS'li hasta yüzdesine göre, eşcinsel AIDS'li hasta yüzdesi daha düşük olduğu bilimsel olarak ölçümlenmiştir.[2]

Kaynakça

  1. "UNAIDS: Men who have sex with men" (PDF). UNAIDS. 2006. 21 Haziran 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.
  2. "Men who have sex with men (MSM) and HIV/AIDS". avert.org. 23 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.