Sevişme

Sevişme (Making out ve petting), Amerikan kökenli bir terimdir.[1] En az 1949 yılına dayanır ve öpücük, veya ağır sevişme gibi penetran olmayan seks eylemleri de dahil olmak üzere öpüşmek için kullanılır. Diğer lehçelerdeki eşdeğerler arasında İngiliz İngilizcesi iniyor ve Hiberno-İngilizcesi değişiyor.[2]

Birkaç sevişme silüeti

Sevişmek genellikle sevgi veya cinsel çekicilik ifadesi olarak kabul edilir. Çok çeşitli cinsel davranışları kapsar ve ABD'nin farklı bölgelerinde farklı yaş gruplarına göre farklı şeyler ifade eder.[3] Tipik olarak uzun süreli, tutkulu, ağzı açık öpüşmeyi (Fransız öpücüğü olarak da bilinir) ve ciltle cilde temasını içeren öpmeyi ifade eder. Bu terim ayrıca, tipik olarak bazı genital stimülasyon içeren, ancak genellikle delici cinsel ilişkilerin doğrudan eylemini içermeyen, ağır sevişme (bazen basit sevişme olarak adlandırılır), gibi diğer ön sevişme biçimlerini de belirtebilir.[4] Sevişmenin algılanan önemi, katılımcıların yaşından ve göreceli cinsel deneyiminden etkilenebilir. Gençler bazen bir keşif eylemi olarak ana faaliyetin gerçekleştirildiği parti oyunularını oynarlar.[5] Gençler, asıl olayın yaşandığı sosyal toplantılar yapmış olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu olaylara "makyaj partileri" deniyordu ve bazen "makyaj odası" olarak adlandırılan belirli bir alanla sınırlı kalıyorlardı. Bu partiler genel olarak grup seks olarak görülmedi, ancak gruba bağlı olarak ağır sevişme söz konusu olabilir.[6]

Kaynakça

  1. "How Long Should A Makeout Last? Here's How Long You Should Kiss To Make Sparks Fly". 18 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.
  2. "5 Sex Positions if You Wanna Make Out a Lot, Too - Kissing Sex Positions". 26 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.
  3. "How To Have The Hottest Make Out". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.
  4. "How To Make Out With A Girl (4 Simple Steps) - The only guide you need!". 18 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.
  5. "Neck Kisses Making Out GIF - Find & Share on GIPHY". 14 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.
  6. "8 Ways To Step Up Your Make Out Game - Her Campus". 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2020.

Ayrıca bakınız

  • Cinsel argo
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.