İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası Konak Meydanı'nda bulunmaktadır. Belediye Başkanı Tunç Soyer'dir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi
Amblemde kullanılan ve İzmir'in sembolü olan tarihî İzmir Saat Kulesi İzmir'in geçmişini ve aydınlık geleceğini simgelemektedir.
Kuruluş 1867
Tür Büyükşehir belediyesi
Merkez Konak, İzmir
Belediye Başkanı Tunç Soyer (CHP)
Üyelik Tarihi Kentler Birliği
Türkiye Belediyeler Birliği
Resmî site http://www.izmir.bel.tr/

Tarihçe

Osmanlı Arşivlerinde bulunan belgeye göre İzmir Büyükşehir Belediyesi 25 Kasım 1867 yılında resmî olarak kurulmuş, 1868 yılından itibaren resmen çalışmaya başlamıştır. Belediyenin ilk başkanı Yenişehirli Ahmet Efendi(Evliyazade Hacı Mehmet Efendi)’dir.[1]

İzmir Belediyesi'nin kurumsal bir yapıya kavuşması Eşref Paşa döneminde yaşanmıştır. Bu dönemde; denetimler artırılırken, sağlık, temizlik, altyapı gibi hizmetlerde gelişmeler kaydedilmiştir.Kurtuluş Savaşı sonrasında İzmir Yangının yarattığı tahribatın üzerine ekonomik sorunlar, aşırı göç ve altyapı hizmetlerinini yaygınlaştırma sorunlarıyla karşılaşmıştır.Bu sorunların telafi edebilmek amacıyla Kültürpark ve 9 Eylül Panayırlarının kurularak şehre ekonomik canlılık gelmiştir.

İzmir Belediyesi 1984 yılılnda çıkan yasa sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak değişmiştir. 2012 yılında 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası'yla İzmir Büyükşehir Belediyesi il genelindeki 30 ilçeye hizmet vermeye başlamıştır.

Bağlı ilçeleri

Konak'ta bulunan belediye binası.
Belediye binası, 2017

6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Bayraklı ve Karabağlar ilçeleri kurulup İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmıştır. Ayrıca 6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre ilin bütün sınırları İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmiştir.

Büyükşehir ilçeleri

Belediye Şirketleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren belediye şirketleri;[2]

Dış ilişkiler

Uluslararası ilişkiler

Uluslararası etkinliklerin geliştirilmesi ve böylelikle İzmir’in uluslararası bir kent haline gelmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi birçok uluslararası kuruluşa üye olmuştur. Bunlar arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Balkan Kentleri Ağı (BALCINET), Avrupa Kentler Birliği (EUROCITIES), Akdeniz Kentleri Birliği (MEDCITIES), Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) ve İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı (OICC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Sağlıklı Kentler Birliği ve Hareketli Kentler Ağı (CFM) bulunmaktadır.

Uluslararası organizasyonlar

“Fuarlar, Kongreler, Festivaller Kenti” olma yolunda hızla ilerleyen İzmir, ulusal ve uluslararası birçok fuar organizasyonu düzenlemektedir. “İzmir Enternasyonal Fuarı” ile kent, 1931 yılından bu yana süren güçlü bir fuarcılık geleneğine sahiptir.

Gerçekleştirilen ve desteklenen 35 dolayında ihtisas fuarı arasında "Mermer ve Doğaltaş Teknolojileri Fuarı", İtalya-Verona’dan sonra alanında dünyanın ikinci büyük sektör fuarıdır. İzmir "If Wedding Fashion" da, sadece birkaç yıl içinde Avrupa’nın alanında en önemli üç fuarından biri olmuştur.

İzmir’de organize edilen diğer ihtisas fuarları arasında; ayakkabı, aksesuar, mücevher, saat, gelin-damat, seracılık ve peyzaj, eğitim, kitap, plastik ve ambalaj fuarı, elektrik, elektronik, şarap-zeytin-zeytinyağı ve alkollü içecekler, yenilenebilir enerji, yapı, otomobil ve hafif ticari araçlar, turizm fuarı ve hediyelik eşya fuarı bulunmaktadır.

İzmir, 1971 Akdeniz Oyunları ve UNIVERSIADE 2005 İZMİR (Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları) organizasyonları ile, uluslararası büyük organizasyon gerçekleştirebilme yeteneğini kanıtlamış bir kenttir.

Bu iki büyük organizasyon dışında İzmir, pek çok uluslararası spor organizasyonuna da ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Eskrim Şampiyonası, Avrupa 20 Yaş altı Erkekler Basketbol Şampiyonası, 7. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası, 1. Dünya İşitme Engelliler Atletizm Şampiyonası ve 2009 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası ile kentin organizasyon deneyimi güçlenmiştir.

Kardeş kentler

Kardeş kent, kentlerin yerel yönetimleri aracılığıyla yabancı ülke kentleri ile kurdukları resmî dostane ilişkiyi ifade etmektedir. Belediye Meclisince alınan karar ile kurulan kardeş kent ilişkisi, içerisinde bulunduğumuz globalleşme sürecinde uluslararası gelişmeler açısından oldukça önemli bir olguyu ifade etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi; kurduğu kardeş kent ilişkileri ile sosyo-kültürel, ekonomik, eğitim, sağlık, ticaret, turizm, yerel yönetim hizmetleri ve spor gibi konularla tarafları ilgilendiren diğer alanlarda, iki kentin ilgili birimleri arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayarak bilgi/deneyim alışverişi ve işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamıştır. Sonuç olarak, iki şehir arasında karşılıklı anlayış, dostluk ve barışın güçlendirilmesi amacıyla; tarihi, kültürel, sosyal ve coğrafi açıdan İzmir ile benzerlikleri olan birçok yabancı şehir ile kardeş kent antlaşmaları imzalanmıştır.

İzmir'in toplam 31 tane kardeş kenti vardır.[3]

Kaynakça

  1. https://www.izmir.bel.tr/tr/IzmirBelediyesiTarihcesi/11/32 5 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. https://www.izmir.bel.tr/tr/Sirketler/169
  3. "İzmir'in kardeş kentleri". İzmir Büyükşehir Belediyesi. 10 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2010.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.