Trablus

Trablus, (Arapça: طرابلس, Tarabulus) ya da Osmanlı dönemindeki adıyla Trablusgarp, Libya'nın başkenti ve en büyük şehridir.

Trablus
طرابلس

Tarabulus

Mühür
Trablus
Trablus'un Libya'daki konumu
Ülke  Libya
İl Trablus
Kuruluş MÖ 7. yüzyıl
Kurucu Fenikeliler
İdare
  Tür Trablus Yerel Konseyi
  Belediye başkanı Abdürrezzak Ebuhacer
Yüzölçümü
  Toplam 400 km² (100 mil²)
Rakım 81 m (265 ft)
Nüfus
 (2011)[1]
  Toplam 2.220.000
  Yoğunluk 5.500/km² (14.000/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (DAZD)
Alan kodu 21
Resmî site
www.tlc.gov.ly

Tarihi

Trablus şehri milattan önce yedinci yüzyılda Fenikeliler tarafından "Oea" adıyla kuruldu. Günümüzde Burç el-Hahiye isimli bir bölgedeki bir yükseltide yer aldığı düşünülen bu yerleşime yönelik herhangi bir arkeolojik kazı gerçekleştirilmemiştir. Daha sonra o dönemde bir Grek kolonisi olan Sirenayka bölgesinin idaresine geçti. Milattan sonra üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu topraklarında bulunan Oea, bu bölgede bulunan üç şehirden (diğerleri Sabratha ve Leptis) en büyüğü olması nedeniyle Grekçe kökenli bir kelime olan, "üç şehir" anlamını taşıyan "Tripolis" adını aldı, ayrıca Trablusgarp bölgesinin ("Tripolitania", "üç şehir bölgesi") başkenti oldu. Bu dönemde aktif bir limanı olsa da, Kuzey Afrika kıyılarındaki rüzgârın yönü dolayısıyla ticaret ve kültür bağlantıları esasen Yunanistan limanlarıyla gerçekleşti. Bunun yanı sıra Pantelleria adası aracılığıyla Sicilya'ya da ulaşılmaktaydı.[2][3]

Bizans döneminde aktif bir liman kenti durumunda olan Trablus'un Sirenayka bölgesiyle olan bölgesel deniz yolu bağları da güçlendi. Bu dönemde İskenderiye'den Kartaca'ya deniz yoluyla gidilirken durak noktası olan liman, tarımsal ürün ve hayvan ihracatında kullanıldı. İskenderiye Patrikliği, İskenderiye-Trablus-Kartaca güzergâhındaki gemi trafiğinin önemli bir kısmından sorumluydu. Bu denizcilik faaliyetleri şehrin sosyal yapısını şekillendirmiştir.[2]

Kardeş şehirler

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Table (undated). "Libya" 6 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Adobe Flash Player gerektirir). Der Spiegel. 31 Ağustos 2011 tarihinde erişildi.
  2. Bosworth, Edmund, (Ed.) (2004). "Tripoli". Historic Cities of the Islamic World. Brill. ss. 529-534.
  3. Kavas, Ahmet (1992). "Trablusgarp". Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi. Türkiye Diyanet Vakfı. ss. 288-291. 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2020.
  4. "İzmir'in kardeş kentleri". 4 Ağustos 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi İzmir Büyükşehir Belediyesi. 28 Haziran 2012 tarihinde erişildi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.