Hatice bint Hüveylid

Hatice bint Hüveylid veya Hatice'tül Kübra (Arapça: خَدِيجَةُ بِنْتِ خُوَيْلِدٌ, y.555-y.619), İslâm peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın ilk eşidir.[1] Müslüman olmadan önceki lakabı Tâhire idi.

Hatice bint Hüveylid
Muhammed'in eşi
Hatice el-Kübre
Eş(leri) •Ebû Hâle Hind bin Zürâre et-Temîmî
•Atîk bin Âbid el-Mahzûmî
Muhammed bin Abdullah (e. 595–620)
Çocukları •Hind bint Atik
•Abdullah bin Atik
•Hala bin Ebu Hale
•Hind bin Ebu Hale
•Zeyneb bint Ebi Hala
Kasım bin Muhammed
Abdullah bin Muhammed
Zeyneb bint Muhammed
Rukiyye bint Muhammed
Ümmü Gülsüm binti Muhammed
Fatıma
Babası Hüveylid bin Esad
Annesi Fatıma bint Zaida
Doğum 555
Mekke
Ölüm 619 (63-64 yaşlarında)
Mekke
Defin Cennet'ul Mualla
Dini İslam

Hatice Muhammed ile evlendiğinde 40 yaşında idi. Babasının adı Hüveylid, annesininki Fatıma'dır. Hatice'nin amcasının oğlu ise Varaka Bin Nevfel'dir. Muhammed'in soyu baba tarafından Kusay, anne tarafından Lüey sülâlesiyle birleşmektedir.

Hayatı

Hatice bint-i Hüveylid'nin yok edilen Mekke'deki eski mezarı.

Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak milâdi 555 olabileceği tahmin edilmektedir. Kureyş kabilesindendir. Daha önce iki kez evlenmiş ve ikinci kocasının ölümünden sonra kendi adına ticaret yapacak bir adam görevlendirmeyi adet edinmişti. Ücretle tuttuğu adamlarla Şam'a ticaret kervanları düzenlerdi. Ticaretle uğraştığı için kendisi Tacire denilirdi. Ayrıca ilk çocuğu Hind olduğu için künyesi de Ümmü Hind'dir.

Şam'a gönderdiği kervanların birine başkan olarak Muhammed'i tayin etmiştir. Normalde bir Kureyşliye ödenen miktarın iki katını vermiştir. Hatice bir gün rüyasında gökteki ayın hanesine girdiğini ve daha sonra koynuna girdiğini görmüş rüyasını kuzeni Varaka'yla paylaşmış ve kuzeni gelecek olan son peygamberin eşi olacağını müjdelemiştir. Kervanın dönüşünde Muhammed'in yanında bulunan Hatice'ye ait köle, Muhammed'in iki tarafında iki melek gördüğünü söylemiş Hatice de bu olaydan önce gördüğü rüyayı hatırlamış, Muhammed'in gelecek olan son peygamber olduğunu anlayıp evlenme teklif etmiştir. Muhammed'in bu teklifi kabul etmesiyle evlenmişlerdir. Mehir olarak 20 dişi deve Hatice'ye verilmiştir.

Hatice'nin Muhammed'den iki oğlu ve dört kızı toplam 6 çocuğu olmuş fakat erkek çocukları küçük yaşta ölmüştür. Erkek çocukları Kasım ve Abdullah, kız çocukları ise sırasıyla; Zeynep, Rukiyye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma’dır.[2][3] Hatice, Muhammed'e hem eş hem iyi bir arkadaş hem de danışman olmuştur. İlk Müslüman kadın olmuş ve eşini hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır.

Ölümü

Kaynaklara göre Hatice Bi'setin onuncu yılında yani Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretinden 3 yıl önce öldü. 619 yılında öldüğünde yaklaşık 64 yaşındaydı. Bazı kaynaklar Hatice’nin ölümünün Ebu Talib’in ölümüyle aynı yıl olduğunu söylemiş.[4]

Muhammed onu hiçbir zaman unutmadı daima ondan ve onun âhlakından bahsetti.[5] Hatice’nin öldüğü sene hüzün yılı ilan edilmiş, Muhammed onu ölümünden sonra daima hayırla anarak, vefa göstermiştir.

Kaynakça

  1. "Peygamber Efendimizin Evliliklerinin Sebep ve Hikmetleri, Prof. Dr. Mehmet Soysaldı" (PDF). 21 Eylül 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2013.
  2. İbn Hişam, es-Siretü’n-Nebeviyye, I, 190.
  3. İbn Hişam, age., I, 190; İbn Sa’d, Tabakat, I, 133
  4. İbn-i Sa’d, et-Tabakatü’l Kübra, c. 1, s. 96
  5. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, VI,117,118.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.