Erzyanca

Erzyaca (эрзянь кель), Ural dil ailesinin Mordvin dillerine ait bir dildir. Dil, Mordovya başta olmak üzere Nijni Novgorod, Çuvaşistan, Ulyanovsk, Samara, Penza, Saratov, Orenburg, Tataristan, Başkurdistan ve Ermenistan, Estonya, Kazakistan gibi eski Sovyet ülkelerinde yaşayan diaspora olmak üzere 260,000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Erzyaca, diğer Mordvin dili olan Mokşaca ile yakından ilişkili olup fonetik, morfoloji ve kelime haznesi bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Erzyaca, Rus Kiril alfabesi ile yazılmakta olup Mokşaca ve Rusça ile birlikte Mordovya'nın resmi dilidir.

Erzyanca
эрзянь кель
Ana dili olanlar Rusya
Bölge Mordovya, Nijni Novgorod, Çuvaşistan, Ulyanovsk, Samara, Penza, Saratov, Orenburg, Tataristan, Başkurdistan
Konuşan sayısı 390,000 (Mokşaca ile birlikte)  (2008)[1]
Dil ailesi
Ural
  • Mordvin
    • Erzyanca
Yazı sistemi Kiril
Resmî durumu
Resmî dil Mordovya (Rusya)
Dil kodları
ISO 639-3 myv

Kaynakça

  1. Janurik, Boglárka (2013). "Code-switching in an Erzya-Russian bilingual variety: An "endangered" transitory phase in a contact situation". Mihas, Elena; Perley, Bernard; Rei-Doval, Gabriel; Wheatley, Kathleen (Edl.). Responses to Language Endangerment. In honor of Mickey Noonan. New directions in language documentation and language revitalization. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins. s. 180. ISBN 978-90-272-0609-1. 21 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.