İnguşça

İnguşça (İnguşça: ГІалгІай - Ğalğay), çoğunluğu İnguşetya'da yaşayan İnguşların konuştuğu dildir. Kafkas dillerinin Kuzeydoğu Kafkas dilleri öbeğine bağlıdır.

İnguşça
ГӀалгӀай мотт
Telaffuz Ğalğay mott
Bölge Kafkasya
Etnisite İnguşlar
Dönem 2010[1]
Dil ailesi
Kuzeydoğu Kafkas dilleri
Yazı sistemi Kiril alfabesi
Resmî durumu
Resmî dil İnguşetya
Dil kodları
ISO 639-2 inh
ISO 639-3 inh
Nah-Dağıstan dilleri arasında İnguşçanın gösterimi. (kapalı yeşil)

İnguşça konuşan kişi sayısı yaklaşık 415.000’dir (2005). İnguşça, İnguşetya’nın dışında Çeçenya, Kazakistan ve Rusya’nın diğer yerlerinde konuşulur.

Sınıflandırma

İnguşça ve Çeçence, Bats diliyle birlikte Nah dillerini oluşturur. Nah dilleri ise Kuzeydoğu Kafkas dillerinin alt koludur.

Coğrafi dağılımı

İnguşça konuşan yaklaşık 415.000 kişinin çoğunluğu, başta İnguşetya ve Çeçenya olmak üzere Kuzey Kafkasya’da yaşar. Ayrıca Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Belçika, Norveç, Türkiye ve Ürdün gibi ülkelerde bu dili konuşan küçük topluluklar vardır.

Resmi statüsü

İnguşça ve Rusça, Rusya'nın bir birimi olan İnguşetya’nın resmî dilleridir.

Yazı sistemi

İnguşça, yazılı bir dildir. İlk kez 20. Yüzyılın başlarında Arap alfabesine dayalı bir alfabeyle yazılırken Sovyet Devrimi’nden sonra önce Latin alfabesi, sonra Kiril alfabesiyle yazılmaya başlanmıştır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.