Lakça

Lakça veya Lak dili (Lakça: лакку маз, lakku maz). Dağıstan’da, Lakların konuştuğu bir Kuzeydoğu Kafkas dili.[2] Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki altı yazılı dilden biridir. Yaklaşık 160.000 kişi tarafından konuşulur. Eskiden Rusça adlandırmadan (Кази-Кумук /Kazi-Kumuk veya Каси-Кумук / Kasi-Kumuk) dolayı Gazi Kumuk (ГЬази-КЬумукь) olarak da bilinir.

Lakça
лакку маз
Telaffuz akːu maz
Bölge Kafkasya
Dönem 2010[1]
Dil ailesi
Yazı sistemi Kiril alfabesi, Latin alfabesi, Arap alfabesi
Resmî durumu
Resmî dil  Dağıstan
Dil kodları
ISO 639-3 lbr
  Lak

Lak dilinin kökleri Yukarı Mezopotamya ile Güney Anadolu bölgelerinde MÖ.ki dönemlerde hüküm süren Geç Hitit prensliklerinden Lakku, Kummuh ve ayrıca Kaspi kabilelerinin konuştukları diyalegleri dayanmaktadır.

Lakça, 1928 yılına değil Arap alfabesiyle yazılıyordu. Daha sonra on yıl Latin alfabesiyle yazıldı. 1938’den bu yana Kiril alfabesiyle yazılmaktadır.

Lakça, yüzyıllar boyunca Kafkasya bölgesinde konuşulan diğer diller başta olmak üzere, Arap, Türk, Fars ve Rus dillerinden etkilenmiştir.

Dağıstan’ın Lak bölgesinde Lakça bir gazete yayımlanmakta ve bu dilde yayın yapan bir radyo istasyonu bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. http://www.ethnologue.com/language/lbe
  2. "Glottolog 4.2.1 - Lak". glottolog.org. 25 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.