Dehna Çölü

Dehna Çölü, Suudi Arabistan'da bir çöldür. Bu çöl Arabistan Çölü'nun merkezi bölümüdür.Uzunluğu 1000 km'den fazladır. Genişliği ise 80 km civarındadır. Alanı yaklaşık 65.000 km² olarak hesaplanmıştır.

Dehna Çölü
Büyüklük km² yaklaşık 65.000 km²
Bulunduğu Ülke Suudi Arabistan
Kuveyt
Katar
Yerel İsim Sahra an-Dehna
Uydudan Dehna Çölü.

Bugün, çoğunluğu Suudi Arabistan içinde, diğer kısımları ise Kuveyt ve Katar sınırları içerisinde bulunur.

Bu çöl kuzeyde bulunan Nefud Çölü'nü güneyde bulunan Rubülhali Çölü'ne bağlayan bir yay şekilde kumsal araziler koridorudur. Doğuda Twaik Dağları'na kadar uzanır. Bu nedenle Dehna Çölü Suudi Arabistan'in iki büyük çölünü birbirine bağlayan bir ip şeklinde görülebilmektedir. Suudi Arabistan yörel idaresinde bu çöl "El-Ahsa Vilayeti"ni "Nejd Vilayeti"nden ayıran coğrafi sınır olmaktadır.

Dehna Çölü birbirine bağlı yüksek kumullardan oluşmuştur. Bu kumullar demir oksidleri ihtiva ettiğinden kırmızı renkli oldukları için "damar" adı verilen parmak şekilli kumullar olarak yatay olarak ilerleyip yayılmaktadırlar. Dehna Çölü birbirlerine ovalarla bağlanmış; her biri birçok kumul tepesinden oluşan; bariz 7 tane yüksek rakımlı daglik araziden oluşmaktadır.[1]

Dehna Çölü içinden otomobil karayolları geçmekte ve bu karayolları Kuveyt'i "El-Zilfi" ile Riyad şehirlerine ve ayrıca Riyad şehrini Hasa şehrine bağlamaktadır.

Dehna Çölü'nün doğusunda bir karst alanı olan Summan platosunun kireçtaşı zemininde birbirine bağlı birçok irili ufaklı delikler, yeraltı koridorları ve mağaralar bulunmaktadır. Yerliler bu kovuk, yer altı koridorları ve mağaralara "Dehliz" adını vermektediler. Yerli bedevi halk bu mağaraların bazılarını "su deposu" olarak kullanagelmişlerdir. 1981'den itibaren bu mağaralar sistemleri sistematik ve bilimsel olarak incelenmeye başlanmıştır.

Kaynakça

  1. "Al-Dahnā". Encyclopaedia Britannica. 26 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2013.

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Dehna Çölü ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.