Cezayir Çölü

Cezayir Çölü (Arapça: الصحراء الجزائرية), merkezi kuzey Afrika'da bulunan ve Büyük Sahra Çölü'nun bir kısmıdır. Cezayir Çölü Cezayir'de bulunmakta ve bu ülkenin beşte dördünü kapsamaktadır. Çölün yüzölçümünün yaklaşık 3.500.000 km² olduğu haritalardan hesaplanmıştır.

Cezayir Çölü kumulları

Bu çöl Sahra Atlas Sıra Dağları güney eteklerinden başlar. Bu kısmı tipik bir taşlı çöl şeklindedir. Fakat daha çok kara içine girildikçe çöl bu niteliğini tedricen kaybedip kumlu kumullardan oluşan çöl tipine dönüşür.

Çölün güney batı kısmında Cezayir'in "İllizi" ve "Tamanghasset" vilayetleri içinde Tassili n'Ajjer adı verilen bir sıradağlar silsilesi ve yüksek plato bulunur. Bu bölgede bulunan 15,000'den daha yüksek sayıda tarih-öncesi mağara sanatı resimler dolayısıyla bölge gayet kesif arkeolojik çalışmalara sahne olmuştur. Ayrıca bu bölge erozyona uğramış olan kumtaşının "kaya ormanları" oluşturması nedeniyle hem görsel manzara hem de bilimsel jeoloji bakımdan çok ilgi çekicidir. Bu nedenlerle 1982'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne konulmuştur.[1]

Bu çölde resmi gözlemlenen en yüksek ısı "İn Salah"'da 50.6 °C olmuştur.[2]

Kaynakça

  1. "Tassili n'Ajjer - UNESCO World Heritage Centre". Whc.unesco.org. 12 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2013.
  2. MHerrera.org ve Burt, Christopher C. (2007) Extreme Weather: A Guide and Record Book W.W. Norton Press, 2007. Arşiv:10.1.2010
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.