Boyalı Çöl

Boyalı Çöl (İngilizce: Painted Desert), Kuzey Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde bulunan susuz ve kurak çöl arazisi.

Boyalı Çöl'de bir firtina
Arizona eyaletinin uydudan cekilmis roliyef haritasi

Doğanın korunması

Bu çöl arazisinda bulunan ve demir ve manganez minerali ihtiva eden kayalar ve kayalık arazi bu minerallerin sağladığı kırmızı ve sarı renklerin çeşitli tonlarında olup araziye sanki bu renkler ve tonlarla boyanmış olma görüntüsü vermektedir. Bu nedenle Arizona'da bulunan bu çöl arazi koruma altına alınmıştır ve çok sayıda turist çekmektedir. Bu çöl Grand Canyon Ulusal Parkı'nın "Four Corners (Dört Köşeler)" bölgesinden Petrified Forest Ulusal Parkı'na kadar uznamaktadır. Petrified Forest Ulusal Parkı içinde bulunan Boyanmış Çöl kısmı "Petrified Forest Vahşi Doğa Koruma Alanı" olarak özel korumaya tabidir. "Boyalı Çöl" arazilerinin çoğu yerli Amerikalı "Navajo Milleti" rezervasyon arazisi içindedir.

Coğrafya

"Boyalı Çöl" arazileri Büyük Canyon'un yakınından güney-doğu yönünde 240 km uzanıp Holbrook, Petrified Orman ve "Defiance Platosu"'nun güney kıyısına erişmektedir. Toplam yüzölçümü yaklaşık 19,400 km2 kadardır. Çöl arazisinin rakımı deniz seviyesinden 1,370m - 1,980 m yüksekliktedir. Çölün genişliği 25–80 km arasında değişir.

Çölün güney sınırını Little Colarado Irmağı ve onun bir kolu olan Puerco Irmağı teşkil eder. Çölün kuzey sınırı Çolarado Platosu'nun alt etekleri ve "Black Mesa" masa dağındadır. Çölün güneybatı ve güneyinde "Mogollon Platosu" ve Mogollon Platosu'nun güney sınırında "Mogollon Kenarı (Rim)" bulunur. "Mogollon Kenarı" Kuzey Doğu Arizona'yı kapsayan yüksek rakımlı Colarado Platosu arazileri ile daha az rakımlı çöl arazisi olan Arizona'nın güneybatı ve güney bölgelerini kapsayan "Havza ve Sıradağ (Basın and Range)" bölgesi arasında bir geçiş bölgesidir.

Boyalı Çöl arazisi "soğuk çöl" iklimi (bilimsel tanıma göre "Koppen BWk") gösterir. Yazları sıcak ve kuru geçmektedir ve kışlar ise soğuk olup hemen hemen hiç kar yağışı görünmez. Painted Çöl, Kuzey Arizona'da en az yıllık yağış gösteren arazidir.

Resimler

Federal U.S.Route 89 karayolundan "Küçük Painted Çöl Kırsal Parkı" panaromasi}

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.