Petrified Forest Ulusal Parkı

Petrified Forest Ulusal Parkı (Türkçe çev.:Taşlaşmış Orman) Amerika Birleşik Devletleri Arizona eyaletinin kuzey-doğusunda, Flagstaff şehri yakınlarında bulunan, Painted Deşert Çölü'nü içine alan, 885 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir millî park'tır

Petrified Forest Ulusal Parkı haritası
Petrified Forest Ulusal Parkı
Petrified Forest National Park
Petrified Forest Ulusal Parkı, Taşlaşmış ağaç fosilleri
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Arizona
Şehir Flagstaff
İlçe Apache, Navajo
Koordinatları K 34°56'52" B 109°38'36"
Karasal alanı 885 km²
89,659
Kuruluş tarihi Ulusal Anıt:8 Aralık 1906
Ulusal Park:9 Aralık 1962
Ziyaretçi sayısı 614,054 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
İnternet sitesi http://www.nps.gov/pefo

Ulusal parkın merkezi Holbrook küçük şehrinin 42 doğusundadır ve "İnterstate 40 (İ-40)" otoyolu üzerindedir. Bu yol parkın içinden hemen hemn doğu-batı yönünden geçer ve bu otoyola paralel olarak BNSF Demiryolu şirketinin "Southern Transcom Hattı" demiryolu, Puerco Nehri ve tarihsel federal karayolu "U.S.Route 66" bulunur.

Bu ulaşım bağlantılarınin kuzeyinde bulunan ulusal park kısmı Painted Desert Çölü'nü içine alır ve bu kısım 1906'da devletbaşkanı kararnamesi ile "ulusal anıt" ilan edilmiş ve 1962'de ABD Kongresi kanunu ile ulusal park olmuştur. Bu ulaşım bağlantıları güneyinde bulunan ulusal park kısmında ise çok erozyana uğramış kuru çok killi topraklar ve yumuşak tortul kayaçlardan oluşan "badlands" adı verilen araziler bulunmaktadır ve bu kısım ulusal park arazilerinde çok sayıda (200 milyon yıl önce) "Araucarioxylon arizonicum" türde ağaç iken, taşlaşıp fosilleşmiş ağaçlar bulunmaktadır,

Bu ulusal parka UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmak üzere 2008'den itibaren namzet olarak kabul edilmiştir.

Galeri

Ayrıca bakınız

  • ABD'deki ulusal parklar listesi

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.