Yellowstone Millî Parkı

Yellowstone Ulusal Parkı (Yellowstone National Park), ABD'nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan millî parkı. 1 Mart 1872'de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant'ın imzasıyla ABD'nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur.

ABD'nin ilk millî parkı Yellowstone Ulusal Parkı'nın kuruluşu için ABD Kongresi'ni ikna etmek amacıyla Amerikalı jeolog Ferdinand Vandeveer Hayden'in hazırladığı harita (1871). William Henry Jackson'un fotoğrafları ve Thomas Moran'ın resimleriyle birlikte Kongreye sunulan Hayden'in raporu, Kongrenin Yellowstone bölgesini kamu müzayede yoluyla satmaktan vazgeçmesini ve Başkan Ulysses S. Grant'ın millî parkın kuruluşuna dair tahsis yasasını imzalamasına büyük bir ölçüde etkiledi.
Yellowstone Ulusal Parki haritasi
Yellowstone Ulusal Parkı
Yellowstone National Park
Yellowstone Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır
Alan türü Ulusal Park
Sınıflandırma IUCN II
Devlet  ABD
Devlet ABD
Federasyon Wyoming, Idaho, Montana
Şehir Billings, Montana
İlçe Park, Wyoming
Teton, Wyoming
Gallatin, Montana
Park, Montana
Fremont, Idaho
Koordinatları K 44° 36' 53" B 110° 30' 03"
Karasal alanı 8 983 km2
898 318
Koruma tedbirleri vii, viii, ix, x
Kuruluş tarihi 1 Mart 1872
Ziyaretçi sayısı 3 394 326 (2011)
Kontrol kuruluşu Ulusal Park Hizmeti
Dünya Mirası Evet
Konum Amerika Birleşik Devletleri
Kriter Doğal: vii, viii, ix, x
Referans 28
Tescil 1978 (2. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika
Koordinatlar K 44° 36' 53" B 110° 30' 03"
İnternet sitesi http://www.nps.gov/yest/

Dünyanın ilk ve en eski ulusal parkı olma özelliğini taşımaktadır. Yellowstone Ulusal Parkı'nın büyüklüğü yaklaşık olarak 8987 km2'dir. Amerika'nın Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin kesiştiği yerde bulunur. Büyük bir kısmı (%96) Wyoming'de olmakla birlikte %3'ü Montana ve %1 i ldaho eyaletine kadar uzanmaktadır. Özellikle içinde bulunan çok büyük gayzerleri ile tanınır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı burada bulunur ve sayıları 10000'i aşmaktadır. Yellowstone da 300 den fazla gayzer, 290 dan fazla da irili ufaklı şelale bulunmaktadır.

Ziyaret

2010 yılında 3.7 milyon ziyaretçi sayısıyla 2009 yılının 3.2 milyon olan ziyaretçi sayısını aşarak rekor kırmıştır. Yellowstone da bulunan en önemli ve en çok ziyaret edilen yerler;

 • Old Faithful
 • Grand Canyon of Yellowstone
 • Madison
 • Mammoth Hot Spring
 • Mud Volcano
 • Norris
 • West Thumb
 • Yellowstone Lake
 • Fishing Bridge
 • Lower-Upper Falls

noktalarıdır.

Old Faithful en çok ziyaret edilen gayzer'dir.Yellowstone'daki belki de dünyadaki en önemli gayzerdir. Yaklaşık olarak her 91 dakikada bir, çok yüksek sıcaklığa ulaşan sıcak suyu ve buharını havaya püskürmektedir.

Bitkiler ve hayvanlar

Yellowstone Ulusal Parkı Memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yüzlerce türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yellowstone'da özellikle Kuzey Amerika boz ayısı, Amerikan kara ayısı, bizon, Kanada geyiği, antilop, çakal ve vaşaklar yoğun olarak bulunmaktadır. 1960'ların sonuna doğru Yellowstone da özellikle ayı populasyonu oldukça artmıştır. Ayılar insanlardan korkmadıkları için, park ve piknik alanlarındaki çöpleri karıştırarak yiyecek temin etmeye çalışmaktadırlar. Sonunda bunu önlemek için parktaki tüm çöp kutuları tamamen kapalı ve onların erişemeyecegi şekilde yeniden dizayn edilmiştir.

Parktaki termal aktivite de hayvanların yiyecek teminine büyük ölçüde yardımcı olmaktadir. Gayzerlerin yaydığı ısı sayesinde otlar daha iyi gelişmekte ve bu ısı otların kışın karlarla örtülmesini dahi önlemektedir. Bu sayede kış aylarında genellikle güneye göç eden su kuşları ise parkta kışın da yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Bunun yanı sıra Yellowstone da yaklaşık 1100 çeşit yerli bitki,200 den fazla egzotik bitki bulunmaktadır.

Resimler

Ayrıca bakınız

 • ABD'deki ulusal parklar listesi

Kaynakça

  Dış bağlantılar

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.