Nefud Çölü

Nefud Çölü, (Arapça:Sahra el-nefüd) Arabistan yarımadasının kuzeyinde bir çöldür. Nefud Çölü büyük bir eliptik depresyonda bulunmaktadır. Uzunluğu 290 km ve genişliği 225 km olup kapladığı yüzölçümü yaklaşık 80,000-103,600 km² arasındadır.

Nefud Çölü
Büyüklük km² yak. 80,000-103,600 km²
Bulunduğu Ülke Suudi Arabistan
Yerel İsim Sahra el-nefüd

Nefud, büyük ve yüksek hilal şekilli kumul tepelerinden olușan bir çöldür. Bu tip çöllere bilimsel olarak "erg" adı verilmektedir. Bu hilal şekilli büyük kum tepeleri, hızlı esen rüzgarlar tarafından oluşturulmaktadır. Bazı kumul tepeleri 180m yüksekliğe yaklaşabilir. Nefud Çölü'nde bulunan kum tuğla kırmızısını andıran bir renktedir.

Nefud Çölü, çöl ikliminin karakteristik özelliklerini göstermektedir. Gündüzleri bulutsuz, güneşli ve yüksek sıcaklık hakimdir. Güneş battıktan sonra topraklar hemen ısı kaybettiği için soğuk olmaktadır. Yağışlar gayet nadirdir ve yılda bir veya iki defa kuzey yarı-kürenin kış mevsiminde yağmur yağmaktadır. Ama kumul topraklar su tutma özelliğinde olmadığı için bu yağmurlar toprak üstünde kalmamaktadır. Ancak bazı nispeten düşük rakımlı bölgelerle, özellikle Hicaz dağlarının eteklerinde, bu yağmurlar sayesinde vahalarda hurma, sebzeler, arpa ve çeşitli meyve yetiştirilebilmektedir.

Nefud Çölü ile Arabistan yarımadası büyük çöllerinden biri olan Rubülhali Çölü'ne arasında bir koridor gibi uzanan, 24–80 km genişliğinde Dehna Çölü bulunmaktadır.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    Wikimedia Commons'ta Nefud Çölü ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

    • A. Musil, (1928) Northern Negd, New York, (İngilizce)
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.