Sandıklı Çölü

Sandıklı Çölü, Orta Asya'da Türkmenistan ve Özbekistan toprakları arasında uzanan bir kum çölüdür. Türkmenistan'ın doğusundaki Lebap eyaleti, Özbekistan'ın Buhara ve Kaşkaderya bölgeleri arasında uzanır. Kızılkum Çölünün devamıdır[1]. Uzunluğu 70–90 km, genişliği 50–70 km, rakımı 200–300 m arasındadır.

Sandıklı Çölü
Türkmenistan'da Sandıklı Çölü konumu

Bitki örtüsü

Sandıklı Çölü'nün bitki örtüsü, Türkmenistan'ın diğer çölü Karakum'dan daha zengindir. Bu zenginliğin sebebi Sandıklı'nın Amuderya Nehri'ne daha yakın olmasıdır. Çöl kumulları rüzgâr erozyonundan fazlaca etkilendiğinden yöre halkı bitki örtüsünden dikkatli yararlanmaktadır. Bitki örtüsü üzerinde insan baskısı son yıllarda artmıştır. Bazı ormanlık alanlar tahrip edilmiştir. Tuzcul bitkiler uzun kökleri ile kumul hareketlerini yavaşlatmaktadır. Nazarım, Daşrabat, Hocambaz, Bataş ve Garagan erozyondan fazlaca etkilenen bölgelerdir[1].

Kaynakça

  1. MURATGELDİEV, Yalkapberdi vd. (2008). "Sandıklı Çölü (Türkmenistan) Floristik Yapısı ve Korunması". dergipark.org.tr. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2020.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.