Mojave Çölü

Mojave Çölü, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nin güneydoğusunun büyük bir bölümü ile orta bölümlerinin küçük bir parçasını işgal etmekle beraber; Güney Nevada'nın, Güneybatı Utah'ın ve Kuzeybatı Arizona'nın küçük bir alanını kaplar. Mojave'de en yüksek irtifa 610 metredir, bu sebeple Mojave genellikle en yüksek çöl olarak bilinir. Fakat tezat bir şekilde Kuzey Amerika'daki en alçak çöl irtifası (-86 metre) Mojave'nin bir parçası olan meşhur Death Valley'de ölçülmüştür. Arazinin yüzölçümü 124.000 kilometrekaredir.

Mojave Çölü
Mojave Çölü'nün Kuzey Amerika'daki yeri

Çölün sınırları bir tür palmiye olan Yucca brevifolia ağaçlarının doğal yaşam alanı olarak belirlenmiştir. Bölgenin topografik sınırları Tehachapi Dağı ile San Gabriel Dağları ve San Bernardino Dağları'yla oluşmaktadır. Çölde 1.750 ile 2.000 tür bitki çeşidi olduğuna inanılmaktadır.[1]

Çölde hardal mavisi gün batımı

Mojave çölü nüfusun en seyrek yerleşim gösterdiği yer olmakla beraber birkaç tane büyük şehri de ihtiva etmektedir, bunlar: Kalifornia'daki Lancaster ve Victorville yerleşkeleriyle örneklenebilir fakat Las Vegas ve Henderson kentleri bunların en büyükleridir.

İklim

Mojave Çölü'ne, 610 metre ile 1.500 metre yükseklikte, her seferinde ortalama 330mm olmak üzere; yıllık en fazla 13 kez yağmur yağar. Kuzey Amerika'nın en sıcak ve alçak yeri de buradadır, Death Valley'de deniz seviyesinden 86 metre aşağıda termometre sıklıkla 49 °C'yi göstermektedir.[1]

Mevsimler ısı değişikliğini de beraberinde getirirler. Mojave'de yazın en alçak yerde ölçülen sıcaklık 54 °C'yi gösterirken aşırı kış iklimi şartlarında, en yüksek yerlerde ısı -28 °C'ye kadar düşmektedir.[2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Mazzucchelli, Vincent G., (1967),"The Southern Limits of the Mohave Desert, California", The California Geographer, Cilt: VIII: Say. 127–133. Bu çalışma Güneybatı Birleşik Devletler bölgesinde bulunan Mojave Çölü ve buna bağlı diğer çöllerin haritalarını vermektedir.
  2. Western Regional Climate Center "Seasonal Temperature and Precipitation Information". Erişim tarihi: 24.03.2013).

Dıș bağlantılar

  • "Bioimages.vanderbilt.edu" websitesinde "Mojave Desert"'de çeşitli haritalar ve resimler 6 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.