Antarktik

Antarktik, bir kutup bölgesidir, özellikle dünyanın güney kutbu etrafındaki alanı tanımlamak için kullanılır, kuzey kutbunun çevresini ifade eden Arktika'nın zıttıdır. Antarktik tanımı, Antarktika Kıtası'nı ve Güney Okyanusu'nda yer alan buzulları, suyu ve ada topraklarını 60. güney enleminin güneyini tamamen içerir.[1] Güney Yarımküre topraklarının %20'sini kaplayan alanın %5.5'lik kısmı (14 milyon km2) kıta topraklarının yüz ölçümüne denk gelir.

Antarktik

Coğrafya

Adalar

Doğal yaşam

Son birkaç yıldır yapılan gözlemlere göre Antarktika'da aşağıda listelenen hayvanlar yaşamaktadır:

Antarktik kıtanın %1'den daha az bir kısmı hariç tamamı kalıcı olarak buz ve karla kaplanmıştır. Kıtada toprakta biten iki çeşit çiçekli bitki vardır: Çimen ve Karanfilgillerden olan Sagina bunun dışında bazı alanlarda bazen Yapraklı kara yosunları, Ciğer otları, Likenler ve Mantarlar görülebilir.[2]

Korunma

Antarktika 1.07 milyon km2 ile dünyanın en büyük koruma sahasına ev sahipliği yapar, 2012 yılında Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Sahil Koruma Sahası yaratılmıştır.[3][4]

Zaman dilimleri

Antarktik, güney kutbunu da kapsadığı için teorik olarak bölgeden tüm zaman dilimleri geçer. Fakat durumu kolaylaştırmak için bölgede hangi saat diliminin kullanılacağını ilgili topraklarda hak iddia eden ve buraya istasyonlar kurmuş olan ülkeler belirler.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR)". 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2015.
  2. "Plants of Antarctica". Natural Environment Research Council - British Antarctic Survey. 6 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2012.
  3. "SGSSI Marine Protection Area (Management Plan)". 27 Haziran 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2015.
  4. Good Planet: Denmark. 3 Ağustos 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi Largest protected area in the world.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.