Dağıtımlı hesaplama

Dağıtımlı hesaplama, ortak bir hedefe ulaşmak için birden fazla konumdan gelen bilgisayar kaynaklarının birleştirilmesinden meydana gelir. Izgara ise, çok sayıda dosyayı içeren ve etkileşimli olmayan iş parçalarından oluşan bir dağıtılmış sistem olarak düşünülür.Dağıtımlı hesaplama, ızgara bilgisayarların her düğümünün, farklı birer görevin icrasını gerçekleştirmek üzere ayarlanmış olmasından dolayı, kümeleme tekniği gibi geleneksel yüksek performanslı bilgi işlem sistemlerinden ayırt edilir. Izgara bilgisayarları ayrıca, küme bilgisayarlarına göre daha heterojen ve coğrafi olarak dağınık(dolayısıyla fiziksel olarak birleşmemiş) olma eğilimindedir.[1] Tek bir ızgaranın belirli bir uygulamaya ayrılabilmesine karşın, genelde bir ızgara çeşitli amaçlar için kullanılır. Izgaralar genel amaçlı ızgara katman yazılımları ve kitaplıklarıyla oluşturulur.Izgara boyutları oldukça büyük olabilir.[2]

Kaynakça

  1. What is grid computing? - Gridcafe 10 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. E-sciencecity.org. Retrieved 2013-09-18.
  2. "Scale grid computing down to size". NetworkWorld.com. 2003-01-27. Retrieved 2015-04-21.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.