Eşzamanlılık denetimi

Eşzamanlılık denetimi, eşzamanlı işlemler için doğru sonuçların elde edilmesini sağlarken, bu sonuçları da olabildiğince çabuk almayı sağlayan uğraşı alanıdır.Bilgisayar bilimleri, bilgi teknolojileri ve özellikle bilgisayar programlama, işletim sistemleri, çoklu işlemciler ve veritabanı alanlarında önemlidir.

Hem yazılım hem de donanımdan meydana gelen bilgisayar sistemleri, esasen modüller veya bileşenlerden oluşur. Her bileşen, doğru şekilde çalışmak üzere, yani yöntemi sağlamak veya belirli tutarlılık kurallarına uymak üzere tasarlanmıştır. Eş zamanlı çalışan bileşenlerin mesajlaşarak veya erişilen verilere (bellekte veya depolama ortamında) paylaşarak etkileşime girdiği zaman, belirli bir bileşenin tutarlılığı diğer başka bir bileşen tarafından ihlal edilebilir. Eşzamanlılık denetiminin genel alanı, etkileşim sırasında eş zamanlı olarak çalışan bileşenlerin tutarlılığını ve dolayısıyla tüm sistemin tutarlılığını ve doğruluğunu korumak için kurallar, yöntemler, tasarım metodolojileri ve kuramlar sağlar. Eşzamanlılık denetimini bir sisteme sunmak, genellikle bir miktar performans düşüşüyle ​​sonuçlanan çalışma kısıtlamalarını uygulamaya bindirmek demektir.Bu nedenle operasyon tutarlılığı ve doğruluğu, makul seviyelerin altındaki performansı azaltmaksızın mümkün olan en iyi verimlilikle elde edilmelidir. Eşzamanlılık denetimi, basit sıralı algoritma ile karşılaştırıldığında, eş zamanlı bir algoritmada önemli bir ek karmaşıklık ve yük doğurur.

Örneğin, eşzamanlılık denetiminde başarısızlık; gerçeklenememiş okuma veya yazma işlemleri nedeniyle veri bozulmasına neden olabilir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.