V for Vendetta (film)

V for Vendetta, 2005 ABD-Almanya ortak yapımı olup 2006'da gösterime giren film. Wachowski kardeşlerin sinemaya uyarlayıp yapımcılığını üstlendiği filmi daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue yönetti. V for Vendetta, Alan Moore'un yazıp David Lloyd'un çizdiği, DC Comics'in yayınladığı aynı isimli çizgi romandan beyazperdeye uyarlandı.

V for Vendetta
Filmin Türkiye Afişi
Yönetmen James McTeigue
Yapımcı
Senarist Lana ve Lilly Wachowski
Hikâye V for Vendetta
1988 DC Comics
David Lloyd
Alan Moore (belirtilmeyen)
Oyuncular
Müzik Dario Marianelli
Görüntü yönetmeni Adrian Biddle
Kurgu Martin Walsh
Stüdyo
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2005
Çıkış tarih(ler)i 11 Aralık 2005 (2005-12-11) (Butt-Numb-A-Thon[2])
16 Mart 2006 (2006-03-16) (Almanya)
17 Mart 2006 (2006-03-17) (ABD)
Süre 132 dakika
Ülke ABD - Almanya
Dil İngilizce
Bütçe 54.000.000 ABD doları[3]
Hasılat 132.511.035 ABD doları (16 Mart 2007 itibarıyla)[3]

Filmin başrollerini Hugo Weaving (V) ve Natalie Portman (Evey Hammond) paylaşır. Hikâye; geleceğin İngiltere'sinde (2020) geçmektedir.[4] Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösterir. Ağustos 2006 itibarıyla V for Vendetta ABD'de 70,511,035 $ gişe yapmış; uluslararası olarak 60,900,000 $ hasılat ile toplam kazancı 131,411,035 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği gün 8,742,504 $, ilk hafta 25,642,340 $ gelir elde etmiştir[5].

Konu

Geleceğin İngiltere'sinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. Film, V'nin (Hugo Weaving) Evey'i (Natalie Portman) kurtarması ile açılır. Vi;

Hatırla, 5 kasım gecesini hatırla
Barutu, ihaneti ve komployu
Hiçbir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını
V

Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) sloganı ve gerçekleştirdiği eylemler yönetimi ve halkı hareketlendirir. (5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir.[6]) Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da her şeyin değişeceğini ve onun gibi düşünen herkesin sonraki sene 5 Kasım'da Parlamento Binası'nın önünde toplanmasını ister.

Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch'in (Stephen Rea) V'nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey'in V'yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmesi anlatılmaktadır.

Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlamentonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen (ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır), 4 Kasım geceyarısı parlamentoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler.Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler'den (John Hurt) alır; ölümcül yaralarla Evey'e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey'in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V'nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey'e ulaşır.Silahını doğrultur ama Evey'in sözlerinden etkilenir ve silahını indirir. Film parlamento binasının havaya uçurulması ile sona erer.
Filmde Londradaki iki anıt bina havaya uçurulur; filmin başında Londra Ağır Ceza Mahkemesi ve sonunda Westminister Sarayı, Çaykovski'nin 1812 Uvertürü eşliğinde yerle bir olur.

Film boyunca V maskesini sadece bir kez, ağlamak için çıkarır, bu sahnede de yüzü değil maske görünmüştür. Bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık karakter yattığı ironisi çok güzel vurgulanmıştır. Filmde V'nin yüzü hiç görülmez.

"Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil."
"Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!"
V

Arka plan ve yapım

Filmin 11 Kasım 2005'te gösterime girmesi planlanmış; ancak galası 17 Mart 2006'da yapılabilmiştir. 4 Mart 2005'te filmin yapımının başlangıcının duyurulduğu basın toplantısında yapımcı Joel Silver, (orijinal çizgi romanın yazarı) Alan Moore'un Larry (Washowski)'nin söyleyecekleri heyecanla beklediğini ve Larry'nin senaryoyu Alan Moore'a yolladığını açıkladı. Önceki demeçlerinde de filmle ilgilenmediğini söyleyen Moore bunu yalanladı ve isminin afişlerden, film içeriğinden çıkarılmasını istedi.[7] Fimdeki parlamento binası yıkımı çekimleri için Whitehall (Trafalgar ile Parlamento Meydanları arasında uzanan bulvar) dört gece boyunca özel izinle kapatıldı.

Oyuncuları

V'nin film boyunca yüzünden hiç düşmeyen maskesi. Bir Guy Fawkes Maskesi olarak tabir edildiği halde, David Lloyd V for Vendetta'yı çizerken yakınlarında hiç Guy maskesi bulamadığı için bu maskeyi kendisi tasarlamıştır.

Rol ismi - Oyuncu - Seslendirme

 • Evey Hammond - Natalie Portman, Berrak Kuş
 • V / William Rookwood - Hugo Weaving,
 • Finch - Stephen Rea, Nüvit Candaner
 • Deitrich - Stephen Fry, Ercan Demirel
 • Adam Sutler - John Hurt, Erhan Abir
 • Creedy - Tim Pigott-Smith, Mazlum Kiper
 • Dominic - Rupert Graves, Murat Şen
 • Lewis Prothero - Roger Allam
 • Dascomb - Ben Miles
 • Delia Surridge - Sinéad Cusack
 • Valerie - Natasha Wightman
 • Etheridge - Eddie Marsan
 • Gözlüklü Küçük Kız - Billie Cook
 • Evey'in Kardeşi - Bradley Steve Ford
 • Evey'in Annesi - Selina Giles
 • Evey'in Babası - Carsten Hayes
 • Genç Evey - Madeleine Rakic-Platt
 • Operatör - Grant Burgin
 • Genç Valerie - Imogen Poots
 • Laser Lass - Antje Rau
 • Gözlüklü Küçük Kızın Annesi - Patricia Gannon
 • Vicky - Tara Hacking
 • Haber Spikeri - Adrian Finighan
 • TV Yöneticisi - Brin Rosser
 • Yaşlı Adam - Oliver Bradshaw
 • Orta Boy Kızkardeş - Caoimhe Murdock
 • Orta Boy Çocuk - Jack Schouten

Film müziği

V for Vendetta film müziği albümü 21 Mart 2006'da Astralwerks Records tarafından yayımlanmıştır.[8] Albümde filmde yer alan üç solist yer alır: "Cry Me a River" şarkısıyla Julie London, The Velvet Underground şarkısı olan "I Found a Reason" cover'ı ile Cat Power ve "Bird Girl" ile Antony and the Johnsons.[9] Filmde V'nin söylediği üzere bu şarkılar V'nin Wurlitzer müzik kutusunda Sakıncalı Malzemeler Bakanlığı (İngilizce: Ministry of Objectionable Materials) tarafından kara listeye alınan 872 şarkı içerisindedir. Çaykovski'nin 1812 uvertürü ile açılan film müziği albümü "Knives and Bullets (and Cannons too)" ile sona erer. Uvertürün sonu film içerisinde, başındaki ve sonundaki önemli anlarda çalar.

Filmin kapanış jeneriğinde çalan üç parça albümde yer almaz.[9] İlk parça The Rolling Stones'dan "Street Fighting Man"'dir. Ethan Stoller'ın "BKAB" ikinci parçadır. Filmin devrimci havasıyla uyumlu olarak siyahi milliyetçi lider Malcolm X'in "On Black Power"'ından bölümler ve feminist yazar Gloria Steinem'ın "Address to the Women of America" eserinden de bölümler şarkıya eklenmiştir. Son şarkı ise Spiritualized'dan "Out of Sight" olur.

Yorum ve görüşler

Film birçok eleştirmenlce tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiştir.[10] Ama çizgiromanın hayranlarının birçoğu filmde değiştirilen ve çıkarılan kısımların, verilmek istenen mesajı bozduğunu öne sürerler.[11] (Çizgiromanda faşizme karşı anarşizm çatışması vurgulanırken[12], filmde faşizme karşı alternatif öne sürülmemiştir.) Film gösterime girdiği ilk hafta itibarı ile Güney Kore, Tayvan, İsveç, Singapur ve Filipinler'de bir numaraya yükselirken,[13] konunun geçtiği yer ve çekildiği mekân olan İngiltere'de bir numaraya ulaşamamıştır.

V for Vendetta, (homofobi dahil) eşcinsellik, din eleştirisi, totaliterlik, İslamofobi ve terörizm konularını ele almaktadır. Tartışmalı hikâyesi ve temaları, kimi sosyopolitik grupların eleştirilerinin hedefi olurken, kimilerinin ise övgülerini toplamıştır.

Örneğin, New York Metrosu Anarşistler İttifakı, 17 Nisan 2006 tarihinde DC Comics ve Time Warner'a karşı şiddet ve özel efektler lehine hikâyenin orijinal mesajını sulandırmakla suçlayan bir protesto gösterisi düzenledi.[14][15] Anarşist bir bilim adamı ve Yale Üniversitesi'nde profesörlük yapmış olan David Graeber gibi filmi olumsuz karşılamayanlar da oldu: Graeber, "Ben anarşi mesajının Hollywood'a rağmen verilebildiğini düşünüyorum." demiştir. Bununla birlikte, Graeber şunu da ekler: "Anarşi, topluluklar yaratmak ve demokratik kararlar almaktır; Hollywood'un yorumunda eksik olan buydu."[14]

Film eleştirmeni Richard Roeper, televizyon şovu Ebert ve Roeper'teki sağcı Hıristiyan eleştirilerini reddeder ve V'in "terörist" etiketinin aslında Hitler gibi bir diktatör tarafından filmde kullanıldığını söyler.[16]

LGBT yorumcular, filmin eşcinselleri olumlu biçimde onaylaması nedeniyle, filmi genel olarak övdüler. AfterEllen.com sitesinden Sarah Warn, V for Vendatta'yı gelmiş geçmiş en gay yanlısı film olarak nitelendirdi. Valerie karakterinin merkezi rolünü, iyi yazılmış olduğu için değil, bir Hollywood filminde hiç beklenmedik olduğu için övdü.[17]

World Socialist Web Site adlı sistem muhalifi siteden David Walsh V'nin eylemlerini "antidemokratik" olmakla eleştirdi; filmin "anarko-terörizm ideolojisinin iflası"na bir örnek olduğunu öne süren Walsh, halk devrimde aktif rol oynamadıkça "yeni, özgürleşmiş bir toplum" üretilemeyeceğini yazmıştır.[18]

Tanıtım

Filmin resmi fragmanını yönetmen Nikolai Kurbatov yapmıştır.[19]

İzlenme

İzlenme US$ [20] [ ]
Ülke İzlenme Ülke İzlenme Ülke İzlenme Ülke İzlenme
Güney Afrika 359970 Almanya 2910789 Arjantin 515417 Avustralya 4354597
Avusturya 588635 Bahreyn 39340 Belçika 959961 Brezilya 1747460
Bulgaristan 51523 Şili 260424 Güney Kore 3534581 Danimarka 774670
Mısır 57324 Birleşik Arap Emirlikleri 187863 Estonya 20920 İspanya 5435193
ABD 70511035 Finlandiya 536852 Fransa 4205918 Yunanistan 1759700
Hong Kong 193947 İzlanda 151489 İtalya 2666921 Japonya 8546936
Lübnan 67276 Litvanya 22878 Meksika 2884695 Yeni Zelanda 449754
Norveç 802465 Hollanda 990388 Filipinler 213000 Polonya 205939
Çek Cumhuriyeti 97639 Romanya 47608 Birleşik Krallık 6664730 Rusya 1148911
Sırbistan 27188 Singapur 227000 Slovakya 21733 Slovenya 29026
İsveç 1605560 İsviçre 733467 Tayvan 315460 Tayland 231000
Türkiye 669980 Ukrayna 186111 Venezuela 485308 Toplam 132511035

Ayrıca bakınız

Konuyla ilgili yayınlar

 • Kowalski, Dean A. (2008). "R for Revolution: Hobbes and Locke on Social Contracts and Scarlet Carsons". Foy, Joseph (Ed.). Homer Simpson Goes to Washington: American Politics through Popular Culture (İngilizce). Kentucky Üniversitesi Yayınları. ISBN 978-0-8131-2512-1.
 • Lamm, Spencer (22 Ağustos 2006). V for Vendetta: from Script to Film (İngilizce). Arnoldo Mondadori Yayınevi. ISBN 0-7893-1503-3.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

Notlar ve kaynaklar

 1. "V for Vendetta" (İngilizce). British Film Institute. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2017.
 2. Matt Dentler (11 Aralık 2005). "B for Butt-Numb-A-Thon" (İngilizce). Indiewire. 16 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2017.
 3. "V for Vendetta (2006)" (İngilizce). Box Office Mojo. 19 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2017.
 4. Resmi Film Sitesi Yapım Notları
 5. "Boxofficemojo.com Hasılat Detayları". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2006.
 6. "Parlamento Saldırı Girişimi-1605: İngilizce Sitesi". 12 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2006.
 7. Alan Moore Hayran Sitesi
 8. "Detailed V For Vendetta Soundtrack Music Information". CD Universe. Muze Inc. 1 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2012.
 9. Tillnes, John. "Soundtrack Review: V for Vendetta by Dario Marianelli (2006)". Soundtrack Geek. Soundtrackgeek.com. 31 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2012.
 10. Film Eleştirileri (İngilizce)
 11. "Hayran Eleştirileri (İngilizce)". 19 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2006.
 12. "Çizgiromandan Kare(İngilizce)". 20 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2006.
 13. "Boston Herald Hasılat Haberi(İngilizce)". 21 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2006.
 14. Launder, William (2 Mayıs 2006). ""V" stands for very bad anarchist movie" (İngilizce). Columbia News Service. 13 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007.
 15. Inducer, Smile (28 Eylül 2006). "V for Vendetta? A for Anarchy!" (İngilizce). NYMAA. 14 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2007.
 16. "Rotten Tomatoes: Ebert & Roeper: "V for Vendetta" Dark, Thoughtful, And That's Good" (İngilizce). 22 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2007.
 17. "V for Vendetta: A Brave, Bold Film for Gays and Lesbians" (İngilizce). afterellen.com. 21 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2006.
 18. Walsh, David (27 Mart 2006). "Confused, not thought through: V for Vendetta" (İngilizce). World Socialist Website. Erişim tarihi: 21 Kasım 2017.
 19. V for Vendetta at the hdtrailer.ru hdtrailer.ru
 20. "İzlenme oranlarıyla V" (İngilizce). 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.