Rotten Tomatoes

Rotten Tomatoes (Türkçe: Çürük domates), film eleştirilerinin, oyuncuların, yönetmenlerin, fragmanların ve sinema haberlerinin yer aldığı bir internet sitesidir. Site kullanıcılara film önerileri göstermek için içerik-tabanlı filtreleme yöntemi uygular. 19 Ağustos 1998 tarihinde, Sehn Duong tarafından açılmıştır.

Rotten Tomatoes
URL http://www.rottentomatoes.com/
Ticari? Evet
Site türü Online
Kayıt İstenirse
Sahip Rupert Murdoch'un News Corp
Oluşturan Senh Duong
Başlama tarihi 1998

Puanlama

Domatesmetre

Rotten Tomatoes ekibi ilk iş olarak çeşitli yazı dernekleriyle film eleştirmenleri birliğinin onaylanmış üyelerinden oluşan yazarların çevrimiçi yorumlarını toplar. Web sitede eleştirmen olmak için yazılan özgün bir yorumun kullanıcılar tarafından belli bir sayıda "beğeni" alması gerekmektedir. Bu kişiler genellikle büyük gazetelerde yazan "En İyi Eleştirmenler" olarak sınıflandırılır. Ekip, yorumları her inceleme için olumlu ("taze", kırmızı domates simgesi yer alır) ya da olumsuz ("çürük", sıkılmış yeşil bir domates simgesi yer alır) olarak sınıflar.

PuanTanım
%100-70Certified Fresh (Sertifikalı Taze). En az 80 eleştirmen tarafından incelenen, %75 veya daha fazla puanı alan filmleri kapsar.[1]
%100-60Fresh (Taze). Sertifikalı Taze için gerekli puanı alamayıp %60 civarı puan alan filmler içindir.
%59-0Rotten (Çürük). %59'dan düşük puan alan filmler içindir.

Kaynakça

  1. "Rotten Tomatoes: Licensing". www.rottentomatoes.com. 16 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.