DC Comics

DC Comics, Inc. Amerikalı bir çizgi roman yayıncısıdır. DC Entertainment'ın yayıncılık birimidir.[1] DC Entertainment, Time Warner'a bağlı Warner Bros.'ın alt kuruluşudur. DC Comics, Amerika çizgi roman endüstrisinin en büyük ve en eski şirketlerinden birisidir. Yarattığı ve yayımladığı bazı ünlü karakterler arasında Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Supergirl, Flash, Aquaman, Cyborg, Shazam, Martian Manhunter, Zatanna, Static Shock, Hawkman, Hawkgirl ve Green Arrow sayılabilir. Kurgusal DC evreni; Justice League, Justice Society of America, Suicide Squad ve Teen Titans gibi takımlara; ayrıca Joker, Lex Luthor, Darkseid, Catwoman, Ra's al Ghul, Deathstroke, Professor Zoom, Sinestro, Black Adam ve Brainiac gibi "kötü"lere ev sahipliği yapar. Şirket ayrıca Vertigo markası altında Watchmen ve V for Vendetta gibi DC evreninin dışında kalan çizgi romanları da basmıştır.

DC Comics
Endüstri Çizgi roman
Genel merkezi 1700 Broadway
Midtown Manhattan
New York, New York
Kilit kişiler Bob Kane ve Bill Finger (Batman) Diane Nelson (Başkan)
Dan DiDio (DC Comics)
Jim Lee (DC Comics)
Bob Harras (Editör)
Geoff Johns (şef)
John Rood
Bölümleri Vertigo
Sahibi Time Warner
Website http://www.dccomics.com

"DC" harfleri, şirketin popüler serilerinden biri olan Detective Comics'in baş harflerinden gelir. Batman bu serinin içinde doğmuş ve zamanla DC, şirketin adı haline gelmiştir.[2]

DC Comics ve en büyük rakibi Marvel Comics, 2016 itibarıyla Amerikan çizgi roman pazarının %70'ini ellerinde bulundurmaktadır.[3]

Kaynakça

  1. Melrose, Kevin (10 Ekim 2009). "DC Entertainment - what we know so far". Comic Book Resources. 1 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2009.
  2. "Official Site". Dccomics.com. 21 Nisan 2010. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2010.
  3. Johnston, Rich. "DC Comics Humiliates Marvel With August 2016 Marketshare, As Diamond Sets A Record Month Of Sales". Bleeding Cool News. 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.