Green Arrow

Green Arrow, kendini suçla savaşmaya adayan ve bunu oklarla yapan bir DC Comics kahramanıdır. Morton Weisinger tarafından yaratılmış hayali karakter, George Papp tarafından çizilmiş ve ilk olarak 1941 yılı Kasım ayında More Fun Comics adlı çizgi roman dergisinin 73. sayısında yer almıştır. Gerçek adı Oliver Queen olan Green Arrow, hayali Star City şehrinin eski belediye başkanı ve bir milyonerdir.[1] Giyim tarzı Robin Hood'a benzetilen karakter, çeşitli özellikleri olan oklar keşfeden bir okçudur.

Green Arrow
Green Arrow
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm More Fun Comics #73 (Kasım 1941)
Yaratan DC Comics
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Oliver Jonas "Ollie" Queen
Türü Çizgi Roman karakteri
Uyruğu Amerika Birleşik Devletleri
Takım üyelikleri Justice League
Queen Industries
The Outsiders
Partnerleri Speedy
Green Lantern
Black Canary
John Diggle
Arsenal

Green Arrow aynı zamanda Justice League ve Young Justice çizgi dizilerinde ve Smallville adlı dizide de bulunmuştur. Green Arrow'un Justice League'e alınmasını sadece Superman ve Flash istemiştir, Green Lantern ve Aquaman ise hiç istememiştir. Batman, Wonder Woman ve Cyborg bir şey dememiştir. Speedy adında bir yardımcısı vardır.

Günümüzde CW tarafından yapılmış bir dizisi vardır. CW'nin en çok izlenen dizisi olmakla beraber The Flash adında Arrow'a yardımcı bir dizi daha çıkarılmıştır. Flash dizide Arrow'dan kahramanlık öğrenmeye çalışan zayıf bir çaylaktır. Çizgi roman evreninde de beraber birçok kez görülmüştür. Orijinal çizgi roman versiyonunda karşılaştıklarında Arrow Flash'a bir ders vermek için hızını kesen mikronanitleri kullanmış ve defalarca Flash'ı yenilgiye uğratmıştır. Coster Zahn'in "Oklar yıldırımdan üstündür" repliğinin geçtiği bu serinin sonunda Barry Allen, Oliver'ın üstünlüğünü kabul ederek bir ortaklık yoluna girer.

İlerleyen yıllarda Star City'nin belediye başkanı olur, gündüzleri diplomasi yoluyla, geceleri süper kahraman olarak suçla savaşır. Gönüllü kahramanlık yapar. O kadar para ile iyilik yapmayı seçmesiyle Batman'a benzetilir.

Çizgi romanında Batman'i yenmişliği vardır. Çok iyi bir dövüşçüdür. Günümüzde CW kanalında Arrow isminde dizisi vardır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Greenberger, Robert (2008). "Green Arrow". Dougall, Alastair (Ed.). The DC Comics Encyclopedia. New York: Dorling Kindersley. ss. 142-143. ISBN 0-7566-4119-5. OCLC 213309017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.