Hugo Weaving

Hugo Wallace Weaving (d. 4 Nisan 1960, Austin), Avustralyalı film ve tiyatro oyuncusu.

Hugo Weaving
Hugo Weaving (2014, Berlin)
Doğum Hugo Wallace Weaving
4 Nisan 1960 (1960-04-04)
Austin, Nijerya
Etkin yıllar 1980 - günümüz
Çocuk(lar) 2

Özgeçmiş

İlk yıllar

Hugo Weaving İngiliz Wallace ve Anne çiftinin çocukları olarak Nijerya’da dünyaya geldi. Çocukluğunu Güney Afrika’da geçiren Weaving, ilk gençlik yıllarında Birleşik Krallık’a taşındı. İngiltere’de prestijli bir yatılı okul olan Queen Elizabeth's Hospital’a gitti. 1976’da Avustralya’ya taşındı, Sidney’deki Knox Grammar School okuluna devam etti. 1981 yılında National Institute of Dramatic Art’tan mezun oldu.

Kariyer yılları

Weaving’in ilk önemli rolü, 1984’te Bodyline adlı TV dizisinde canlandırdığı, İngiliz kriket takım kaptanı Douglas Jardine karakteridir. 1988’de The Dirtwater Dynasty adlı mini-dizide küçük bir rol almış, daha sonra 1989 yapımı Bangkok Hilton filminde Nicole Kidman’le birlikte oynamıştır. 1991 yapımı düşük bütçeli bir film olan Proof’taki performansıyla Australian Film Institute tarafından “En İyi Erkek Oyuncu” seçilmiştir. Weaving aynı zamanda, “Sir John” rolüyle 1993 Yahoo Serious komedisinde ve Avustralya'nın ünlü kanun kaçağı Ned Kelly’yi hicveden Reckless Kelly filminde yer almıştır. Fakat, Weaving ancak The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert filmindeki performansının ardından Avustralya dışında da ilgi görmeyi başardı. 1998’de Montreal Film Festivali’nde The Interview filmindeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Odyssey Destanı’ndan uyarlanan mini-dizide Deniz Tanrısı Poseidon’u canlandırdı. Bunların yanında, Weaving 'The Magic Pudding' adlı çizgi filmde seslendirme sanatçısı olarak görev almaktaydı.

Weaving’in dünya çapında ilgi görmesi, 1999 yılının hit filmi olan Matrix (film)’teki Ajan Smith rolüyle gerçekleşti. Matrix üçlemesinin diğer iki filminde de (The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions) Weaving Ajan Smith rolüyle kamera karşısına geçti. Peter Jackson'ın 2001-2003 yılları arasında gösterilen Yüzüklerin Efendisi (kitap) uyarlamasındaki Elrond rolü de Weaving’in popülaritesini daha da arttırdı.

Weaving, Andrew Kotatko'nun 2004 yapımı Everything Goes filminde başrol oynamış, Wachowski Kardeşler’le yeniden bir araya geldiği 2006 yapımı V for Vendetta filminde de film boyunca maskesiyle görünen “V” karakterini canlandırmıştır. Daha önceden “V” rolü için seçilen James Purefoy’un, -film boyunca maske takma zorunluluğunun yarattığı rahatsızlıktan dolayı- çekimler başladıktan altı hafta sonra ekipten ayrılması sonucu, Weaving bir son dakika kararıyla “V” rolünü almıştır. Filmin büyük kısmında Weaving’in canlandırdığı “V” olsa da, Purefoy'un “V”si de filmin birkaç sahnesinde kullanılmıştır. Purefoy’un filmde kullanılacak sahnelerini Weaving yeniden seslendirmiştir.

Weaving ayrıca, The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II adlı video oyununda seslendirme yapmaktadır.

Film kariyerinin yanı sıra, Weaving Sydney Theatre Company’nin oyunlarında düzenli olarak aldığı rollerle tiyatro oyuncusu olarak da çalışmalarını sürdürmektedir, bu kapsamda 2006 yılında Hedda Gabler isimli oyunda Cate Blanchett’la birlikte sahne almıştır.

Özel hayatı

Weaving, kız arkadaşı Katrina Greenwood ve çocukları Harry ve Holly ile birlikte Sidney’de yaşamaktadır. Bazı kaynaklarda Weaving’in Greenwood’la evli olduğu söylense de, Weaving’in röportajlarında evlilik kurumundan hoşlanmadığını belirtmesi bunu yalanlar gözüküyor.

Bir röportajında, arada sırada sigara içtiğini; nadiren de alkollü içki tükettiğini söylemiştir.

15 yaşlarındayken, Weaving’e epilepsi teşhisi konmuş [1]; fakat Weaving, sahnede nöbet geçirmesiyle ilgili bir anekdot dışında nadiren bu durumdan söz ediyor. Bu hastalığı yüzünden Weaving ehliyet alamamıştır.

Filmografi

Yıl Film Rolü Diğer notlar
1980 ...Maybe This Time Öğrenci 2
1983 The City's Edge Andy White
1984 Bodyline Douglas Jardine
1986 For Love Alone Johnathan Crow
1987 Melba Charles Armstrong
The Right Hand Man Ned Devine
1988 Dadah Is Death Geoffrey Chambers
The Dirtwater Dynasty Richard Eastwick
1989 Bangkok Hilton Richard Carlisle
1990 ...Almost Jake
1991 Proof Martin
1992 Road to Alice Morris
1993 Frauds Jonathan Wheats
Reckless Kelly Sir John
The Custodian Det. Church
Seven Deadly Sins Lust
1994 Exile Innes
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert Anthony 'Tick' Belrose/Mitzi Del Bra
What's Going On, Frank? Strange Packer in Supermarket
1995 Bordertown Kenneth Pearson
Babe Rex the Male Sheepdog seslendirme
1996 Naked: Stories of Men Martin Furlong Bölüm "Coral Island"
The Bite Jack Shannon
1997 True Love and Chaos Morris
Halifax f.p: Isn't It Romantic Çavuş Tom Hurkos
Frontier Governor Arthur
1998 Babe: Pig in the City Rex the Male Sheepdog seslendirme
Bedrooms and Hallways Jeremy
The Interview Eddie Rodney Fleming
The Kiss Barry
1999 Strange Planet Steven
Little Echo Lost Echo Man
The Matrix Ajan Smith
2001 Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Elrond
Russian Doll Harvey
The Old Man Who Read Love Stories Rubicondo (Dentist)
2002 Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Elrond
2003 Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Elrond
The Matrix Reloaded Ajan Smith
The Matrix Revolutions Ajan Smith
After the Deluge Martin Kirby
2004 Peaches Alan
Everything Goes Ray
2005 Little Fish Lionel Dawson
2006 Happy Feet Noah seslendirme
V for Vendetta V
2007 The Key Man Vincent
Transformers Megatron seslendirme
2008 The Tender Hook McHeath
2009 The Wolf Man Detective Aberline[2]
2009 Last Ride Kev
2011 Captain America: The First Avenger Johann Schmidt
2012 Cloud Atlas Haskell Moore / Tadeusz Kesselring / Bill Smoke / Nurse Noakes / Boardman Mephi / Old Georgie
2012 Hobbit: Beklenmedik Yolculuk Elrond

Kaynakça

  1. Maddox, Garry (19 Nisan 2003). "Inside the Matrix". The Sun Herald, (Fairfax Media). 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından (röportaj) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2015.
  2. "Hugo Weaving to pursue 'Wolfman' - Entertainment News, Film News, Media - Variety". 18 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.