Nicole Kidman

Nicole Mary Kidman (d. 20 Haziran 1967, Hawaii), Avustralyalı, Oscar Ödüllü sinema oyuncusu. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır.

Nicole Kidman
Nicole Kidman, 2017 Cannes Film Festivali'nde.
Doğum Nicole Mary Kidman
20 Haziran 1967 (1967-06-20)
Hawaii, ABD
Etkin yıllar 1983 - şimdi
Boy 1,8 metre
Evlilik Tom Cruise (1990-2001)
Keith Urban (2006-günümüz)
Çocuk(lar) Ruby, Sunday, Faith, Isabella ve Connor

20 Haziran 1967'de Hawaii Honolulu'da doğmuştur. Fakat çocukluğunun büyük kısmı Avustralya'da geçmiştir. Babası Anthony Kidman biyokimyacı, psikolog, yazar; annesi Janelle Kidman ise hemşire, eğitimci aynı zamanda eşinin kitaplarına editörlük yapmaktadır.

Kariyeri

Başlarda baleye karşı ilgisi olan Kidman'ın sonradan bu ilgi sanatın bir başka dalı olan tiyatroya kaymıştır.Yaşıtlarından uzun boyu, kızıl saçları ve sevimli yüzü onu diğerlerinden ayırıp Hollywood'a kadar yükselmesini sağladı. Kendini ilk olarak Dead Calm (1989)’daki Sam Neill'in genç karısı rolü ile gösterdi. Daha sonradan Days Of Thunder (ki bu filmde Tom Cruise ile tanışmıştır. Arkadaşlıkla başlayan ilişki evliliğe kadar gitmiştir. Aralık 1990'da Tom Cruise ile hayatını birleştiren oyuncu söylentilerin aksine başarısının Tom Cruise'un yanında sönük kalmadığını ve yeteneğini Flirting, Far And Away, My Life, Portrait Of A Lady gibi birçok film ile göstermiştir. Özellikle Bir Kadının Portresi (Portrait Of A Lady) filmi ile yüzünün eski kadın profillerine çok uygun olduğunu göstermiş ve daha sonra da birkaç filmde bunun gibi roller almıştır. Tom Cruise ile birlikte oynadıkları Stanley Kubrick imzalı Eyes Wide Shut (1999) filmindeki kadın karakteri ile oyunculuk yeteneği anlamında dikkat çeken oyuncu 2000 yılında Tom Cruise'dan ayrıldıktan sonra adeta yükselişe geçmiştir. 2001 yılında Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen) filmiyle hem sesinin güzelliğini hem de oyunculuk yeteneğini bir kez daha göstermiş ve ilk defa Oscar'a En İyi Kadın Oyuncu dalında aday olmuştur. Fakat Oscar'ı ona kazandıran Saatler The Hours deki Virginia Woolf karakteri olmuş, en iyi kadın oyuncu Oscar'ını kazanan ilk Avustralyalı oyuncu olmayı başarmıştır. Sonradan Dogville, Cold Mountain, The Stepford Wives, The Golden Compass gibi filmlerde de rol alsa da bu filmler diğerleri kadar ilgi görmemiştir.

Özel hayatı

Days of Thunder filminde birlikte rol aldığı Tom Cruise ile 1990 yılı Aralık ayında evlenen Nicole Kidman bu evlilik sırasında Isabella Jane Kidman Cruise ve Connor Anthony Cruise adında iki çocuğu evlat edinmiştir. Çift 2001 yılında boşanmıştır. 23 Haziran 2006'da evlendiği Keith Urban'dan Sunday Rose adında bir kızı da vardır. 28 Aralık 2010'da taşıyıcı anne vasıtasıyla kızı Faith Margaret Kidman Urban dünyaya gelmiştir. Takma adı Nic olan ve solak olan Kidman'ın en iyi arkadaşlarından biri yine Avustralyalı ünlü bir oyuncu olan ve çocukken birçok reklam filminde birlikte rol aldıkları Naomi Watts'tır.

Filmografi

YılYapımRolNot
1983BMX BanditsJudy
Bush ChristmasHelen
Five Mile CreekAnnieTV dizisi
Skin DeepSheena HendersonTV filmi
Chase Through the NightPetraTV filmi
1984Matthew and SonBridget ElliotTV filmi
Wills & BurkeJulia Matthews
1985Archer's AdventureCatherineTV filmi
WinnersCarol TrigTV dizisi - bölüm 1
1986WindriderJade
Shinekısa rol
1987Watch the Shadows DanceAmy Gabriel
The Bit PartMary McAllister
Room to MoveCarol TrigTV minidizi
An Australian in RomeJillTV filmi
VietnamMegan GoddardTV minidizi
1988Emerald CityHelen
1989Dead CalmRae Ingram
Bangkok HiltonKatrina StantonTV miniseries
1990Days of ThunderDr. Claire Lewicki
1991FlirtingNicola
Billy BathgateDrew Preston*Altın Küre adaylığı - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1992Far and AwayShannon Christie
1993MaliceTracy Kennsinger
My LifeGail Jones
1995To Die ForSuzanne Stone Maretto*BAFTA adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)
Batman ForeverDr. Chase Meridian
1996The Leading ManAkademi Ödülü sunucusu
The Portrait of a LadyIsabel Archer
1997The PeacemakerDr. Julia Kelly
1998Practical MagicGillian Owens
1999Eyes Wide ShutAlice Harford
2001Moulin Rouge!Satine*Akademi Ödülü adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)
The OthersGrace Stewart*BAFTA ödülü adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu , *Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
Birthday GirlSophia/Nadia
2002The HoursVirginia Woolf*Akademi Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu, *BAFTA ödülü - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2003DogvilleGrace Margaret Mulligan
The Human StainFaunia Farley
Cold MountainAda Monroe*Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2004The Stepford WivesJoanna Eberhart
BirthAnna*Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2005The InterpreterSilvia Broome
BewitchedIsabel Bigelow/Samantha
2006FurDiane Arbus
Happy FeetNorma Jeanseslendirme
2007The InvasionCarol Bennell
Margot at the WeddingMargot
The Golden CompassMarisa Coulter
2008AustraliaSarah Ashley
2009NineClaudia Nardi
2010Rabbit HoleBecca CorbettFilm Kidman'a en iyi oyuncu dalında Oscar adaylığı da kazandırmış ancak oyuncu bu ödülü ''The Black Swan'' filmindeki rolü ile ''Natalie Portman'''a kaptırmıştır.
2011Just Go With ItDevlin Adams
2012''The PaperBoy''Charlotte Blessoyuncu bu filmindeki performansı ile Golden Globes'a en iyi yardımcı oyuncu dalında aday gösterilmiştir.
2013Lanetli KanEvelyn Stoker
2013The Railway ManPatricia Wallace
2014Before I Go to SleepChristine LucasTamamlandı
2014Grace of MonacoGrace KellyÇalışmalar Sürüyor
2019SkandalGretchen Carlson

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.