Somme Muharebesi

Somme Muharebesi ya da Somme Meydan Muharebesi, 1916 yılındaki Fransa'da gerçekleşen 1 milyondan fazla zayiat ile I. Dünya Savaşı'nın en büyük çarpışmalarından biri. İngilizler tarafından ilk defa tankın kullanıldığı savaştır.

Somme Çarpışması
I. Dünya Savaşı Batı Cephesi
Tarih1 Temmuz 1916 - 18 Kasım 1916
Bölge
Sonuç Almanya, Avusturya, Fransa, Rusya 1 milyondan fazla kayıp verdiler. Galiçya'da İttifak Devletleri ağır yenilgiler aldı. Dolayısıyla, Fransa Cephesi rahatladı. Durum, İttifak Devletlerinin aleyhine döndü.
Taraflar
Fransa
Britanya İmparatorluğu
    Avustralya
    Kanada
    Yeni Zelanda
    Newfoundland
    Güney Afrika Birliği
Alman İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Douglas Haig
Ferdinand Foch
Max von Gallwitz
Fritz von Below
Paul von Hindenburg
Güçler
13 Britanyalı ve 11 Fransız tümeni (ilk)
51 Britanyalı ve 48 Fransız tümeni (son)
10½ tümen (ilk)
50 tümen (son)
Kayıplar
620,000 ölü, yaralı, kayıp, veya esir alınmış,
100 tank kaybı,
782 RFC kayıp uçak[1]
450,000 ölü, yaralı, kayıp veya esir alınmış[2]

Doğu ve Batı Cephesi

1915 tarihinde İttifak Devletleri'nin büyük bir zafer kazandığı Doğu Cephesi'nde; 1916 yılında durum İtilaf Devletleri'nin lehine değişti.

Alman Generali Von Hindenburg, 1915 yılında Tannenberg'te Rus ordusunu imha etti. Ayrıca, 40.000 esir almıştı. Ancak, Rusya 10 milyon talimli Rus askerini, Galiçya Cephesi'ne sevk etti. Bu nedenle, Avusturya Cephesi yarıldı. Bu nedenle, Almanya Batı Cephesi'nden Doğu Cephesi'ne sevk etmek zorunda kaldı. Dolayısıyla, Almanya'nın Batı Cephesi'nin zayıflamasına ve Fransa'nın Verdün şehrini ele geçirememesine neden oldu. Almanların amacı; Verdün'ü alıp, İngiltere-Fransa arasındaki Manş Denizi'ne kadar ilerlemekti. Böylece, iki devletin birbiri aralarındaki yardımlaşmayı engellemek istiyorlardı.

Haziran 1916 tarihinde Rus orduları, Galiçya'ya büyük bir taarruz harekâtı ettiler. Bu nedenle, 200 bin Avusturya askerini esir aldılar. Doğu Cephesi'ni de savunmak zorunda kalan Almanya Batı Cephesi'ni zayıf bıraktı. Verdün şehrinin alınması haline, Fransa yenilebilirdi. Bu nedenle, Verdün şehrini kahramanca ve azimle savundular. Galiçya Saldırısı, nedeniyle Fransa cephesi rahatladı. Verdün'deki savaşta Almanya ve Fransa, 500 binden fazla kayıp verdiler. Doğu Cephesi'ndeki kayıplar da üstüne eklenirse, Rusya, Fransa, Avusturya ve Almanya 1 milyondan fazla kayıp verdiler.

Nazi Almanyası Führer'i Adolf Hitler de bu savaşta onbaşı olarak yer almış ve bacağından yaralanmıştır.

Kaynakça

  1. The Battle of the Somme, historylearningsite.co.uk
  2. Prior & Wilson p. 128
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.