Kevin Feige

Kevin Feige (d. 2 Haziran 1973[1], Boston, Massachusetts, ABD), Marvel Studios'un başkanı ve 2007'den beri Marvel Cinematic Universe serisinin birincil yaratıcısı ve yapımcısı olan Amerikalı film yapımcısı ve televizyon yapımcısıdır.[2] Yaptığı filmlerin dünya çapında toplam gişe hasılatı 26,8 milyar doların üzerinde.

Kevin Feige
2019 yılında Comic-Con San Diego'da Kevin Feige
Doğum 2 Haziran 1973 (1973-06-02)
Boston, Massachusetts, ABD
Milliyet Amerikalı
Mezun olduğu okul(lar) Güney Kaliforniya Üniversitesi
Meslek Film yapımcısı, Senarist
İşveren Walt Disney Studios Home Entertainment
Tanınma nedeni Marvel Sinematik Evreni
Evlilik Caitlin Feige
Çocuk(lar) 2

Feige, Amerika Yapımcılar Birliği üyesidir. 2019'da, En İyi Film adaylığı alan ilk süper kahraman filmi olan Black Panther filminin yanı sıra Marvel Sinematik Evreni'nde Akademi Ödülü kazanan ilk film olan Black Panther'ın yapımcılığını üstlendiği için En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Feige ilk kez Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve Ekim 2019'da Marvel Entertainment'ın baş kreatif sorumlusu oldu.

21 Temmuz 2019'da yapımcılığını üstlendiği Avengers: Endgame, tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi oldu.[3]

Erken Yaşamı ve Kariyeri

Feige, Boston, Massachusetts'te Yahudi bir ailede doğdu ve Westfield, New Jersey'de büyüdü. Burada Westfield Lisesi'nden mezun oldu.[4] Anne tarafından dedesi Robert E. Short, 1950'lerde The Guiding Light ve As the World Turns gibi pembe diziler üzerinde çalışan bir televizyon yapımcısıydı.[5] Feige, liseden sonra en sevdiği yönetmenler George Lucas, Ron Howard ve Robert Zemeckis'in mezun olduğu Güney Kaliforniya Üniversitesi Sinema Sanatları Okulu'na başvurdu. İlk beş başvurusu reddedildi, ancak vazgeçmedi ve altıncı seferde kabul edildi. İlk çalışmaları arasında Volcano ve You Got Mail'de yönetici yapımcı Lauren Shuler Donner'ın asistanı olmak yer alıyor. 2000 yılında Marvel tarafından yapımcı olarak işe alındı.

Film Yapımcısı

Donner, ilk X-Men filminde, Marvel Evreniyle ilgili bilgisi nedeniyle Feige'i yardımcı yapımcı yaptı. Avi Arad'ı etkileyerek, aynı yıl Marvel Stüdyolarında ikinci yönetici olarak çalışmak üzere işe alındı. 2000'lerin ortalarında Feige, Spider-Man ve X-Men'in Sony ve 20th Century Fox'a lisanslanmış olmasına rağmen, Marvel'ın hala Avengers'ın çekirdek üyelerinin haklarına sahip olduğunu fark etti ve tıpkı yaratıcılar gibi paylaşılan bir evren yaratmayı hayal etti.[6]

Feige, Mart 2007'de Marvel Studios'un yapım başkanı seçildi.

Feige, 22 Şubat 2013 tarihinde ICG Publicists Guild Awards'da Yılın Sinema Şovmeni ödülünü aldı. Black Panter üzerindeki çalışması için Feige, Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü ve Amerika Yapımcılar Birliği Ödülü'ne aday gösterildi. Feige, 2019'da Amerika Yapımcılar Birliği tarafından Theatrical Motion Pictures'da David O. Selznick Başarı Ödülü'ne layık görüldü.[7] 26 Eylül 2019'da Feige'in şu anda Lucasfilm için bir Star Wars filmi geliştirdiği bildirildi.[8] 11 Ocak 2021'de YouTube kanalı Star Wars Theory'de canlı bir yayında, filmi bittikten sonra Star Wars'a dahil olmayacağını açıkladı.[9] Feige, Ekim 2019'da Marvel Stüdyoları'nın Başkanı olmasının yanı sıra, Marvel Comics, Marvel Television ve Marvel Animation'ın Kreatif Direktörü olarak atandı.[10]

Filmografi

Filmler

Diziler

Kaynakça

  1. "Kevin Feige". Empire. 17 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2019.
  2. "Marvel Entertainment Names David Maisel as Chairman, Marvel Studios and Kevin Feige as President..."
  3. "'The Lion King' Debuts with Record $185M & 'Endgame' Becomes Global #1".
  4. "Follow Your Bliss, WHS Principal Tells Class of 2013".
  5. "The incredible, hidden history of the Marvel Cinematic Universe".
  6. "SUPER GROUP".
  7. "Kevin Feige to Be Honored by Producers Guild of America".
  8. "'Star Wars' Shocker: Marvel's Kevin Feige Developing New Movie for Disney (Exclusive)".
  9. "Youtube".
  10. "Marvel Studios President Kevin Feige Adds Marvel Chief Creative Officer Title; He'll Oversee All Creative & Story Initiatives".

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.