İnanılmaz Örümcek Adam

The Amazing Spider-Man, hayalî Marvel Comics karakteri Örümcek Adam çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Marc Webb'in yaptığı, Andrew Garfield'in Örümcek Adam'ı canlandırdığı, Emma Stone, Sally Field, Martin Sheen, Rhys Ifans, Campbell Scott ve Julianne Nicholson'ın da yan rollerde yer aldığı 2012 tarihli ABD yapımı süper kahraman filmidir. Yeni çekilen serinin ilk filminde, Peter Parker'ın Örümcek Adam'a nasıl dönüştüğü yeni bir bakış açısı ile anlatılır. Filmin hikâyesi oluşturulurken klasik The Amazing Spider-Man çizgi romanlarından esinlenildi. 2001 yılında gösterime giren Örümcek Adam filminden sonra,üç devam filmi çekildi. Sam Raimi filmlerin yapımcılığından ayrıldığını açıkladıktan sonra Tobey Maguire da ayrıldığını açıkladı bunun üzerine Örümcek Adam 4 hikâyesi başlamadan bitti. Sony Pictures yaptığı açıklamada Sam Raimi Örümcek Adam serisinin bittiğini yeni çevrim yapacağını açıkladı ve yani Örümcek Adam olarak Andrew Garfield'ı seçiminden hemen sonra filmin çekimleri başladı.

İnanılmaz Örümcek Adam
The Amazing Spider-Man
Yönetmen Marc Webb
Yapımcı Avi Arad
Todd Black
Laura Ziskin
Matt Tolmach
Senarist Çizgi Roman:
Stan Lee
Steve Ditko
Hikâye:
James Vanderbilt
Senaryo:
Alvin Sargent
Steve Kloves
James Vanderbilt
Oyuncular Andrew Garfield
Emma Stone
Sally Field
Martin Sheen
Rhys Ifans
Campbell Scott
Julianne Nicholson
Müzik James Horner
Görüntü yönetmeni John Schwartzman
Kurgu Alan Edward Bell
Pietro Scalia
Dağıtıcı Columbia Pictures
Marvel Entertainment
Laura Ziskin Productions
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2012
Çıkış tarih(ler)i 3 Temmuz 2012
Süre 136 dk
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 230 milyon $ [1]
Hasılat 757,930,663$[1]
Devam filmi İnanılmaz Örümcek Adam 2
Resmî sitesi

Konu

Peter çocukken anne ve babası onu amcası ve yengesine bırakarak acele ile kaçarlar. Yıllar sonra Peter babasının çantasını bulur. Çantada bir fotoğraf vardır. Fotoğrafta babası ile Dr.Connors yan yanadır. Peter araştırmaya başlar. Connors, Oscorp ta çalışmaktadır ve oraya gider. Gizlice girdiği odada örümcek tarafından ısırılır. Dr.Connors la tanışır ve ona çalışmalarında yardımcı olacak formülü verir. Peter, amcası ve yengesi ile tartışır. Amcası peşinden gider. Bir marketi soyan hırsıza engel olmayan Peter amcasının hırsızı engellemeye çalışması sonrasında hırsızın amcasını vurmasına tanık olur. Peter kendine maske yapar ve hırsızın peşine düşer. Dr.Connors ise Oscorp un baskıları sonrasında serumu kendi üzerinde dener. Ancak serum onu dev bir kertenkeleye dönüştürür. Peter ve Gwen aşık olurlar ve aile yemeğinde çıkan tartışma sonrasında Peter, Gwen’e örümcek adam olduğunu açıklar. Peter köprüde arabaları oradan oraya fırlatan Lizard’ı durdurmak için köprüye gider. Lizard kaçarken örümcek adam denize düşmekte olan arabaları kurtarır. Küçük bir çocuk arabada kalmıştır. Peter çocuğa maskesini vererek onu takarsa güçleneceğini söyleyerek ona cesaret verir ve çocuğu düşen arabadan kurtarır. Dr.Connors’un dev kertenkele olduğunu polise açıklayan Peter kanıt toplamak için Lizard a tuzak kurar ama Lizard üstün gelir ve Peter’ın fotoğraf makinasından onun örümcek adam olduğunu anlar. Peter’ı bulmak için okuluna saldırır. Lizard’ın amacı tüm insanlığı daha zeki ve güçlü hale getirmek için kendi türüne çevirmektir. Bunun için şehrin üstüne kendi serumunu yayacaktır. Peter planı anlar ve Gwen’den anti-serum yapmasını ister. Lizard’ın peşine giderken bir polis memuru onu ayak bileğinden vurur. Ancak halk örümcek adamı kahraman olarak görmektedir ve oğlunun hayatını kurtardığı vinç operatörü diğer operatörlerden örümcek adam için yol yapmalarını ister. Böylece örümcek adam vinç kulelerine salınarak Oscorp binasına ulaşır. Oscorp binasının çatısında kapışırlar. Gwen’in polis komiseri babası Lizard’ı oyalarken Örümcek adam anti-serumu yayar. Lizard komiseri öldürür. Komiser Peter’a Gwen’den uzak kalmasını ister. Serumdan etkilenen Connors tekrar insan olur ve çatıdan düşen Peter’ı yakalar. Son sahnede Peter Gwen’ e birlikte olamayacaklarını söyler.

Oyuncular

Oyuncular Karakter Seslendirmen
Andrew Garfield Peter Parker Emrullah Uzun
Emma Stone Gwen Stacy Özge Çatıkkaş
Rhys Ifans Dr. Curt Connors Hakkı Ergök
Sally Field May Parker Ayşe Kurtel
Martin Sheen Ben Parker Levent Dönmez
Denis Leary George Stacy Hakan Vanlı
Annie Parisse Martha Connors Özden Ayyıldız
Campbell Scott Richard Parker Cüneyt Cakova

Düşmanlar

Yeni Filmde Örümcek Adam'ın İlk Düşmanları 1994 Yapımı Örümcek Adam Dizisinde Olduğu Gibi Lizard olacak.

Prodüksiyon

Filmin çekimleri 2011 yılının başlarında başladı ve basına birçok fotoğraf yayınlandı. İlk Fragman Temmuz 2011'de yayınlandı ve izleyiciler karşısında başarılı oldu.

Kaynakça

  1. "The Amazing Spider-Man (2012)". Box Office Mojo. 26 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.