Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) (Fransızca: Le Conseil économique et social des Nations unies; CÉSNU) Birleşmiş Milletler'in ana organlarından biridir. 14 BM ajansı, işlevsel komisyon ve beş bölgesel komisyonun, ekonomik, sosyal ve ilgili çalışmaların koordinesinden sorumlu konseydir. 54 üyesi bulunmaktadır. 1998 yılından bu yana, aynı zamanda Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) kilit komiteleri, maliye bakanları ile bir toplantı yapar.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi
New York'taki BM genel merkezinde, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi odası.
Kuruluşu 1945
Yasal durumu Etkin
Başkanı Mona Juul[1]
Websitesi www.un.org/ecosoc

ECOSOC, Birleşmiş Milletler üye ülkeler sistemine göre ele alınan politika önerileri formüle etmekte ve uluslararası ekonomik ve sosyal konuları tartışmakta merkezi bir forum olarak hizmet vermektedir.[2] Sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler çalışmalarına katılmak için bu konseyden statü alır.

Üye ülkeler

Afrika Devletleri (14) Asya Devletleri (11) Doğu Avrupa Devletleri (6) Latin Amerika & Karayip Devletleri (12) Batı Avrupa ve Diğer Devletler (13)
 Kamerun  Bangladeş  Estonya  Arjantin  Avustralya
 Komorlar  Çin  Moldova  Bahamalar  Hollanda
 Fildişi Sahili  Hindistan  Polonya  Brezilya  Kanada
 Mısır  Irak  Rusya  Şili  Finlandiya
 Gabon  Japonya  Slovakya  Guatemala  Fransa
 Gana  Moğolistan  Ukrayna  Peru  Almanya
 Gine-Bissau  Pakistan  Saint Kitts ve Nevis  İtalya
 Mauritius  Filipinler  Saint Lucia  Lihtenştayn
 Malavi  Katar  Uruguay  Malta
 Fas  Güney Kore  Venezuela   İsviçre
 Namibya  Suudi Arabistan  Küba [3]  Türkiye
 Ruanda  Kolombiya (Dönem Başkanı)  Birleşik Krallık
 Senegal  ABD
 Zambiya

Kaynakça

  1. "ECOSOC: President: Welcome". United Nations. 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011.
  2. "Background Information". UN Economic and Social Council. 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2013.
  3. "ECOSOC: UN ECOSOC Members". United Nations. 7 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.