Avrupa'da spor

Avrupa’da spor, birçok profesyonel spor organizasyonu sayesinde birçok spor dalında gerçekleştirilmektedir. Günümüzde yaygın olan birçok spor ve spor kurallarının kökeni Avrupa’dan gelmektedir.

Futbol

Avrupa kıtasındaki en popüler spor futboldur. Avrupa’da yer alan futbol takımları ve oyuncuları dünyaca ünlüdür. Ayrıca en prestijli futbol turnuvalarından birisi olan UEFA Şampiyonlar Ligi de Avrupa’da gerçekleşmektedir.

Avrupa'daki en popüler futbol ligleri Premier League, La Liga, Bundesliga, Ligue 1, Serie A, Eredivisie ligleridir.

Diğer sporlar

Ana vatanı Büyük Britanya’nın güneydoğusu olan Kriket sporu sadece Büyük Britanya, Hollanda’nın bazı bölgeleri ve Büyük Britanya’nın sömürgelerinde popüler bir spor olup Avrupa genelinde pek yaygın değildir.

Basketbol Avrupa genelinde en popüler sporların başında gelmekte olup Avrupa’da en çok Akdeniz ve Doğu Avrupa’da yaygındır. Basketbol en çok Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Letonya, Rusya, İtalya, Yunanistan ve İspanya’da oldukça popülerdir. Bu ülkelere nazaran daha az popüler de olsa yaygın olduğu diğer iki Avrupa ülkesi Fransa ve Türkiye’dir.

Voleybol sporu Akdeniz ve Doğu Avrupa’da oldukça yaygın olarak oynanan bir spordur. Bisiklet yarışları da özellikle Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya ve İsviçre’de oldukça popülerdir. Avrupa’da yaygın oynanan diğer sporların başında rugby, golf, atletizm ve araba yarışları gelir.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.