Lisieux'lü Teresa

Lisieux’lu Teresa[1][2], doğum adı Marie Françoise-Thérèse Martin (Alençon, Fransa, 2 Ocak 1873 – Lisieux, Fransa, 30 Eylül 1897) Fransız Discalted Karmelit rahibe ve mistik.

Lisieux’lu Teresa
Kilise Doktoru
Doğum 2 Ocak 1873
Alençon, Fransa
Ölüm 30 Eylül 1897
Lisieux, Fransa
Kutsayanlar Katolik Kilisesi
Aziz ilanı 17 Mayıs 1925 Papa XI. Pius tarafından
Türbe Bazilika Lisieux'lü Azize Teresa, Lisieux, Fransa
Yortu 3 Ekim

17 Mayıs 1925’te Papa XI. Pius tarafından azize ilan edilmiş. 1997’de Papa II. Yuhanna Pavlus Kilise Doktoru ilan edilmiştir. Françesko de Xavier ile birlikte katolik misyonerlerin hamisidir. Yorutusu 3 Ekimdir.

Hayatı

Teresa dini hayata erken bir çağrı almış ve çeşitli engelleri aştıktan sonra 1888’de 15 yaşında bir rahibe olarak Normandie bölgesinde Lisieux’taki tecrit edilmiş komününe bir azize olmak Karmelit tarikatına katılmıştır. Manastırda sade ve sırandan bir hayat yaşamıştır. Kutsal Kitap ile birlikte Thomas a Kempis’in Mesih’e Benzemek kitabını sürekli okumuş ve mükemmelliğe giden yolda ona yardımcı olmuştur.

Mükemmellik üzerine şunları yazmıştır;

Bazen, mükemmelliğin gösterildiği manevi incelemeri okurken, onun bir bir türlü engelle, etrafı ilüzyonlarla sarılmış bir halde anlatılması benim zavallı aklımı kolayca yorar. Aklımı bozan ve kalbimi kurutan o kitabı bırakırım ve Kutsal Kitabı alırım. O zaman hepsi benim için aydınlanır; tek bir kelime ruhuma sonsuz ufuklar açar; mükemmellik basit gözükür; Kişinin kendi hiçliğinin farkına varması ve kendinden vazgeçmesinin, bir çocuk gibi, kendini Tanrı’nın kollarına bırakmasının yeterli olduğunu görürüm.[3]

—Ruhumun Öyküsü

Kendi yetersizliklerinin farkında olarak kendisini kırılgan bir durumda görür ve neşe için ve hevesinin kırılmaması için tamamen Tanrı’nın merhametine sığınır. Kendi şüpheleri ve karanlığı ile savaşırken tüberkülozdan vefat eder.

Mektupları, şiirleri ve manevi günlüğü

Lisieux’lu Teresa 250’den fazla mektup, 62 şiir, 8 oyun ve 21 dua yazmıştır.

...İsa'nın dileği ve en büyük temennisi, O'nu yüreğimize kabul etmemizdir. Ne yazık ki ve hiç şüphesiz, onlar zaten varlıklarının anlamsız olduğunun farkındadır, ama Mesih İsa benimle kaldığı için, benimkinin önemsiz olmadığını hissediyorum. O krallar kralı olmasına rağmen, kendisini alçalttı ve hep sıradan birisi olarak gördü, hiç kimse O'nu tanımadı. Ben de O'nun gibi sıradan olmak ve gizlenmek istiyorum. Sadece İsa'nın beni fark etmesini istiyorum. Gözyaşlarım aktığı zaman, ruhum dinlenirken ya da yüreğimde, sadece ama sadece O'nu hatırlamak ve hissetmek istiyorum. Kimse anlamasa da beni sadece O anlasa yeter.[3]

—Mektup 137

Ancak Teresa günümüzde en çok Manevi Günlüğü L'histoire d'une âme (Ruhumun Öyküsü[4]) ile bilinir. Bu eserinde Tanrı’ya nasıl bir çocuk saflığında (ama çocukça olmayan bir şekilde) güvendiğini ve teslim olduğunu anlatır.

Kaynakça

  1. New Catholic Encyclopedia - Second Edition. Thomson and Gale. 2013. ss. 938-939 Cilt 13. ISBN 0-7876-4017-4.
  2. "Azize Teresa'nın hayatı". 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  3. "CCC, 35". Vatican.va.
  4. "Lisieux'lü Teresa'nın Ruhumun Öyküsü manevi günlüğü". 6 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.