Kazıklı duvar

Kazıklı duvar, Orta Çağda yaygın olarak süvari saldırılarına karşı kullanılan ahşaptan sabit ve hareketli tahkimattır.

Etimoloji

Terime Avrupa dillerinde kaynaklık eden Fransızca Cheval de frise[1] Seksen Yıl Savaşıyla beraber kullanılagelmiştir. Neredeyse hiç süvarileri bulunmayan Cermen halklarından Frizler yoğunlukla süvarilere karşı bu tür tahkimat kullandığı için bu şekilde adlandırıldığı düşünülmektedir.

Türleri

Taşınabilir örneklerinden en küçüğü demir dikenidir. İlerleyen süvari birliğinin yoluna döşenecek dikenler ilerleyişi ciddi şekilde sekteye uğaratbileck kuvvettedir. Günümüzdeki kara mayınları gibi savaşın ardından ortada kalan kalıntıları sivil halka büyük zarar verdiği görülmüştür. Sabit kazıklı duvar belli bir çerçeveye bağlanmış ucu sivriltilmiş ağaç dalları veya mızraklardan oluşur. Genel kullanmım amacı süvariye karşı tahkimat olsa da cephede açılan herhangi bir boşluğu da hızla kapatabilir. Amerikan İç Savaşı dönemiyle beraber yerini tel üstüvane engellerine bırakmıştır. Sonraki dönemde ABD Ordusu tarafından II. Dünya Savaşı Pasifik Cephesinde kullanılmıştır.

Kullanımı

Amerikan Bağımsızlık Savaşında gemilere karşı tahkimat olacak şekilde bir türevi Robert Erskine tarafından İngilizlere karşı yapılmıştır. Savaş sırasında kazıklı duvar birçok cephede kullanılmıştır. Philadelphia'daki Delaware Nehrinden 13 Kasım 2007 tarihinde çıkartılan mükemmel durumdaki kazıklı duvar kalıntısı bu iki yüzyıl önceki yoğun kullanıma ışık tutmaktadır.[2]

Galeri

Kaynakça

  1. Friz atı anlamındadır
  2. İlgili haber 21 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 6 Mayıs 2013 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.