Açılır kapanır köprü

Açılır kapanır köprü, genellikle tahkim edilmiş kale surlarının girişinde kapı görevi gören ve bir hendeğin üzerinden geçiş sağlayan köprünün adıdır.

Ponta da Bandeira; Lagos, Portekiz

Geliştirilmesi ve kullanımı

Orta Çağ'da genellikle hendeklerle korunan kalelerde ana kapıdan çıkışta ahşap köprüler kullanılırdı. İlk örneklerde bu geçişi sağlayan köprüler saldırı sırasında özellikle yıkılabilir veya ortadan kaldırılabilir şekilde olurdu. Sonrasında açılır kapanır köprüler kullanılmaya başlandı ve yaygınlaştı. Bu tür köprüler kapalı durumdayken dış kale kapısına ilave koruma da sağlıyordu. Köprüye erişmeye çalışanlar da kale burçlarındaki mevzilerden engellenirdi. Köprü ip veya zincir yardımıyla açılıp kapatılırdı. Ağır kapıların kaldırılıp indirilmesinde bir dengeleyici baskül mekanizması çoğu zaman bulunurdu. Özellikle Fransa'da ve İngiltere'de çok sayıda şatoda çalışır durumda açılır kapanır köprü günümüze kadar gelmiştir.[1]

Galeri

Kaynakça

  1. Bakınız Plessis-Bourré Şatosu

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.