Punji kazığı

Punji kazığı, bubi tuzağı olarak kullanılan bir kazıklı tahkimat şeklidir. Tahtadan veya bambudan yapılan kazıklar keskin ucu yukarı gelecek şekilde toprağa saplanır. Genellikle çok sayıda bir arada kullanılan punji kazıklarının bulundukları yerin gizlenmesiyle tahkimat özelliği artmaktadır.

Etimoloji

Terim ilk olarak 1870'li yıllarda kolonilerde savaşan Britanya Ordusu tarafından kullanılmıştır. Myanmar dolaylarında karşılaşılan tahkimatın adının Tibet-Birman dillerindan geldiği düşünülür.[1]

Genel bilgiler

Punji kazıkları düşmanın gelmesi muhtemel bölgelere yerleştirilir. Kazıkların varlığı doğal bitki örtüsünün arasına gizlenebilir. Çeşitli farklı tuzak engelleriyle birlikte de kullanılabilir. Tuzağa düşen ve muhtemelen ayağından yaralanmış olan asker birliğinin ilerlemesine engel olacak, yaralının bölgeden tahliye edilmesine kadar birlik durdurulmuş olacaktır. Kazıkları özellikle olası bir pusuya karşı mevzilenebilinecek yerlere konup, çeşitli zehirli maddelerle sıvanarak olası yaranın iltihaplanmasına da çalışıldığı görülmüştür. Saldırıya uğrayan ve pusuya düştüğünü sanan ilerleyen birlik mevzilendiğinde bu kazıklara takılacaktır. Vietnam Savaşı sırasında Vietkong tarafından sıklıkla kullanılan punji kazıkları çok etkili olmuştur. Yaralı askerlerin helikopterle cephe gerisine sevk edilmesi özellikle Vietnamlı direnişçiler tarafından moral olarak çok büyük kazanç olarak değerlendirilmiştir.

Galeri

Kaynakça

  1. dictionary.com adresinde ilgili kelime 25 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 20 Mayıs 2013 tarihinde erişilmiştir
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.