Köprü kalesi

Köprü kalesi, bir nehir geçişindeki önemli bir köprünün askeri açıdan korunmasını sağlayan, ayrıca gözetleme ve bölgesel güvenlik açısından da kullanılan tahkimat çeşididir. Bu tür kaleler doğrudan köprünün üzerine veya çok yakınına inşa edilir.

Prag'da Karl Köprüsünüdeki köprü kalesi

Genel özellikler

Köprü kalesi köprünün korunmasının yanı sıra içindeki muhafız birliklerinin ücretli geçişe izin verdiği bir kapı olarak da görev görebilmektedir. Avrupa kıtasında çok sayıda köprü kalesi günümüze kadar gelebilmiştir. Köprü kalesi, tahkim edilmiş köprüden kolaylıkla ayırt edilemez. Orta Çağ'da çok sayıda önemli nehir geçişlerindeki köprüler bu şekilde tahkim edilmiştir.

Belli başlı örnekleri

Günümüze gelebilmiş en büyük köprü kalesi İtalya'nın kuzeyindeki Verona yakınlarındaki Valeggio sul Mincio'dir. Milano dükü Gian Galeazzo Visconti tarafından verilen emirle kaleyle Garda Gölü arasındaki köprüye bir kale inşa edilmiştir. Fransa'daki en büyük köprü kale ise Metz yakınlarında Seille Nehri üzerindekidir. Köprüde kule, mazgal gibi tahkimat bulunur.[1] Bosna-Hersek'teki ünlü Mostar Köprüsü de her iki kıyıdaki kaleleriyle dikkat çekicidir. Prag'daki Karl Köprüsü de ünlü bir köprü kalesine sahiptir.

Galeri

Kaynakça

  1. Bu tahkimat 1552-1553 yılları arasında şehri kuşatan Şarlken'e karşı önemli bir başarı sağlanmasına yaramıştır. Köprüde hala arkebüz mermisi izleri seçilebilmektedir.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.