Haçlı Gölü

Haçlı Gölü, Kazan gölü ya da Bulanık Gölü, Muş'un Bulanık ilçesinin güneyinde bulunan volkanik set gölüdür.

Gölün Muş'taki konumu

Göl "Haçlı" ismini güneyindeki Haçlı (Gölyanı) köyünden; "Bulanık" ismini ise suyunun bulanık olmasından dolayı almıştır[1]. Göl kuzeyindeki Kızkopan volkanının yükselmesi ile oluşmuştur. Rakımı 1583 m, havzası 200 km2, yüz ölçümü 27 km2 kadardır[2]. Gölde derinlik 7 metreyi aşmaz. Haçlı Gölü, güneybatıdan akan Şeyhtokum Deresi ile birkaç kaynaktan beslenir. Gölün su düzeyi bütün yıl boyunca hemen hemen aynı kalır. Kışın donan göl sathında yürünebilmektedir. Gölde alabalık ve aynalı sazan bulunmaktadır.

İlkbahar başlarında eriyen karlar gölün suyunu kabartır. Göl gideğeni olan Körsu Çayı da taşar, bir miktar tarlayı su basar. Körsu Çayı Murat Nehri'ne döküldüğünden, göl Fırat Nehri havzasında bulunur. Göl çıkışı yapılan set ile kontrol edilmektedir. Göl tatlı sulu olmasına rağmen çevresinde fazla sazlık gelişmemiştir. Göl çevresi mera ve tarım arazisi olarak kullanılır. Göl yüksekte yer aldığından doğusundaki alçak ovaların yer altı sularını besler[2].

Bulanık sınırları içerisinde bulunan ve Haçlı Gölü olarak da bulunan durgun akarlı göl. Bilican Dağı'nın eteklerinde, volkanik harekelerin etkileşimiyle oluşan gölde, Sazan balığı yaygın olarak yetişmektedir.

Gölün uzaklığı Muş'a 115 km, Malazgirt'e 35 km, Bulanık'a 7 km uzaklıktadır[2].

Kaynakça

  1. SARAÇOĞLU, Hüseyin (1989). Doğu Anadolu Bölgesi. İstanbul: Milli Eğitim Basımevi. s. 380. ISBN 9751103657.
  2. "Haçlı Gölü". ormansu.gov.tr. 23 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2019.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.