Arin Gölü

Arin gölü (Sodalı Göl) Bitlis ili Adilcevaz ilçesi sınırlarında, Van Gölünün kuzey kıyısında yer alan bir göldür. Göl Van gölünün 5 m kadar daha yüksek olduğu zamandan kalmıştır. Van gölünden dalga ve akıntıların oluşturduğu 1000 m genişlik, 4 m yükseklikte kıyı kordonu ile ayrılmıştır[1].

Van Gölü'nün kuzeyindeki yeşil göl Arin Gölü'dür

1657 hektar alana sahip göl, deniz seviyesinden 1650 m yüksekliktedir. Dünya ölçeğinde tehdit altında olan Dikkuyrukların üreme alanı olan göl göçmen kuşların önemli göç yolları üzerindedir[2]. Boz ördek ve Macar ördeğide alanda üremektedir. Son zamanlarda Sakarmeke ve Elmabaş patka pakta gözlemlenen gölde ayrıca:dikkuyruk, uzunbacak, kızılbacak, Van Gölü martısı, Karabaş martı, angıt, Kılıçgaga, Kaşıkgaga, Küçük batağan, Yeşilbacak ve Kızkuşu yaşamaktadır.

Süphan Dağında yer alan sodyum kaynakları derelerle göle taşındığından dolayı göl suları sodalıdır. Göl kıyılarında Esenkaya, Karşıyaka, Göldüzü köyleri bulunur. Derelerle beslenen gölün dışa akışı yoktur, yani kapalı havzadır. Sığ olan göl yazın yarısı kurur. Sodalı gölde balık yaşamadığı gibi bitki örtüsü sadece dere ağızlarında küçük öbekler halindedir. Arin gölünden 1.000.000ton sodyum karbonat üretilebileceği tahmin edilmektedir[3].

Kaynakça

  1. LAHN, Dr. E. "Arin gölü" (PDF). Bazı Türkiye Göllerinin Jeoloji ve Jeomorfoloji Hakkında. 25 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2014.
  2. "Arin Gölü" (PDF). 14 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2014.
  3. "Bilgiler ve Yorumlar". Soda. madencilikrehberi. 22 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2014.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.