Karataş Gölü

Karataş Gölü Burdur, Tefenni ovasında yer alan küçük ve sığ bir tatlı su gölüdür. Karamanlı ilçe sınırlarında ve 1190 hektar büyüklüğündedir. Uluslararası sulak alanlar listesinde bulunan göl, 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı kabul edilmiştir[1]. Gölün rakımı 1050 m, en derin yeri 2 m'dir[2]

Karataş Gölü'nden Bademli köyü
Gölün Burdur'daki konumu

Bademli dere ve Akçay gölü beslerken, çevre tarlaların sulanması amacıyla suları kullanılmaktadır. Gölde bol miktarda sazlık alan bulunmaktadır. Buralar tespit edilen 122 kadar kuş türü için yuvalama alanıdır[1]. Av ve yaban hayatı koruma alanı olan göl, Karataş Tepesi ile Kağılcık Dağları yakınındadır[3].

Balık popülasyonu açısından bol miktarda yayın balığı ve sazan bulunmaktadır. Göle gelen Bozçayın suları Karamanlı barajında tutulmasıyla gölde kuraklık tehlikesi belirmiştir. Gölün önüne seddeler yapılarak rezervuar alana dönüştürmek hedeflenmektedir.

Göl çevresinde ağaçlandırma çalışmalıyla mesire alanı ve kuş cenneti oluşturulmaya çalışılmaktadır[4].

Göl çevresinde; 61 su kuşu, 48 ötücü, 12 gündüz ve bir gece yırtıcı kuş türü tespit edilmiştir. Alanda görülen başlıca kuşlar şunlardır; Angıt, Boz Sakarca Kazı, Kaz, Fiyu, Gri Balıkçıl, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Çamurçulluğu[4]. Gölde 4 balık, 2 amfibi, 9 sürüngen olmak üzere 15 tür tespit edilmiştir. Göl ve çevresinde bulunan balık, amfibi ve sürüngen türleri şunlardır; sazan, havuz balığı, kızılkanat, sudak, gece kurbağası, ova kurbağası, çizgili kaplumbağa, tosbağa, dikenli keler, toros kertenkelesi, tarla kertenkelesi, karayılan, hazer yılanı, yarı sucul yılan, su yılanı.[2]

Kaynakça

  1. "KARATAŞ GÖLÜ, BURDUR". kesfetmekicinbak.com. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014.
  2. KIR, İsmail. "Giriş" (PDF). Karataş gölü ve çevresinin balık, amfibi ve sürüngen faunası. ekoloji.com.tr. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014.
  3. "KARATAŞ GÖLÜ". Göller. burdurkulturturizm.gov.tr. 25 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014.
  4. "Karataş Gölü Kuş Cenneti Olacak". haberler.com. 14 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.