Kâmil Abduş Gölü

Kâmil Abduş Gölü, Tuzla Gölü ya da Balık Gölü, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Tuzla ilçesi kıyısında bulunan bir lagün gölüdür. Yaklaşık 300 hektarlık bir alan kaplayan göl, doğal ve yapay engellerle denizden ayrılmış durumdadır.[1] Tuzla'nın kıyı kesimine tersanelerin kurulmasıyla doğal dengesi bozulmaya başlayan göl, 2001 yılına gelindiğinde tümüyle kurudu. Kuşların üreme merkezi olan göldeki tüm canlılar bölgeyi terk etti.[1]

Kâmil Abduş Gölü
Konum Tuzla, İstanbul
Göl türü Lagün
Kaynakları Umurbey Deresi
Havza ülkeleri  Türkiye
Yüzölçümü ~ 3 km2
Ortalama derinlik 80-90 cm

Adının kökeni

Göl 1929 yılına değin İstanbul'un tuz gereksinimininin karşılandığı bir tuzla olarak kullanılıyordu. Göl çevresindeki araziler nüfus mübadelesiyle Yunanistan'dan gelen bir çiftçi olan Kâmil Abduş'a verildi. Kişinin burada bir çiftlik kurmasıyla bölge ve buradaki göl, çiftlik sahibinin adıyla anılmaya başlandı.[1]

Kurtarma projesi

Gölün kurumasıyla ortaya çıkan durumu düzeltmek amacıyla Tuzla Belediyesi çalışmalara başladı. Göl tabanından toprak kaldırmak suretiyle derinliği arttırılarak denizden bağlantı açılarak gölün su döngüsünü yeniden sağlamak için boğazlar yoluyla kuruyan göle deniz suyu verildi. Oluşturulan yapay adacıklarla kuşların üreme ve konaklamasına kalacak yer sağlandı.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Bir cennet yeniden doğuyor". 30 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2011. (WebCite®)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.