Al Pacino

Alfredo James Pacino ("Paçino" olarak okunur) (25 Nisan 1940, New York), Oscar ödülüne sahip İtalyan kökenli Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Al Pacino
Al Pacino (2004)
Doğum Alfredo James Pacino
25 Nisan 1940 (1940-04-25)
Doğu Harlem, New York, Amerika
Milliyet İtalyan
Meslek Oyuncu, yönetmen, yapımcı, senarist
Etkin yıllar 1967-günümüz
Boy 168 Santimetre
Partner(ler) Jan Tarrant 1988-1989
Beverly D'Angelo 1997-2003
Lucilla Polak 2008-2018
Çocuk(lar) 3
İmza

Gençliği

Alfredo James Pacino, New York’un Doğu Harlem mahallesinde 25 Nisan 1940’da doğdu. İtalyan-Amerikan çift Rose Gerardi ve Salvatore Pacino’nun 4. çocuğuydu. Kendisi 2 yaşındayken ailesi boşandı. Annesi ile beraber Corleone, Sicilya, İtalya’dan gelen göçüp Bronx’a gelen aile üyeleri Kate ve James Gerardi ile beraber yaşamak için Bronx’a taşındı. Pacino’nun babası da San Fratello, Sicilya, İtalya’lıydı ve bir boşanmalarının ardından bir sigorta şirketinde çalışmak için Covina, Kaliforniya’ya taşındı.[1][2]

Gençlik yıllarında arkadaşları ona “Sonny” veya “The Actor” diyordu. Kendisi bir beyzbol oyuncusu olmak istiyordu. Herman Riddler Junior Lisesi’ne gitti ama kısa süre geçmeden İngilizce dışındaki derslerini ektiği için okuldan atıldı.[3] High School of Performing Arts’a (Performans Sanatları Lisesi) gitti.[4] Annesi bu kararına karşı çıktı ve annesi ile bir tartışma yaşadı. Bu tartışmanın ardından evi terk etti. Oyunculuk derslerini finanse etmek için düşük ücretler ile de olsa postacı, garson, posta memuru ve temizlikçi olarak çalıştı.[1] Bir kere de Commentary dergisinde çalıştı.[5]

9 yaşında sigara ve alkol kullanmaya başladı. 13 yaşında marihuana kullandı. Ama diğer uyuşturuculardan uzak durdu. En yakın arkadaşları yüksek dozda uyuşturucu kullanımından 19 ve 30 yaşlarında öldü. Bronx’ta büyümek onu zaman zaman kavgalara ve okulda sürekli sorun çıkartan bir çocuk olmaya itti. New York’ta bazı tiyatro oyunlarında yer aldı ama Actors Studio okuluna katılmak istedi fakat reddedildi. Sonra HB Studio’ya katıldı. Burada ileride akıl hocası ve en yakın arkadaşı[6] olacak Charlie Laughton ile tanıştı. Bu dönemde sık sık işsiz kaldı. Sokaklarda, tiyatrolarda ve bazen arkadaşlarının evinde uyudu.

1962 yılında 43 yaşında olan annesi öldü. Aynı yıl büyükbabası James de öldü. Al Pacino, bu dönemleri hayatının en kötü dönemleri olarak dile getirdi. Sonraları bir röportajda bu zamanları şöyle dile getirdi: “22 yaşındaydım ve beni en çok etkileyen 2 insan ölmüştü. Bu da benim hayatımı değiştirmeme sebebiyet verdi.”[7]

4 yıl boyunca HB Studio’da çalıştıktan sonra profesyönel aktörlerin, tiyatro yönetmenlerinin ve oyun yazarlarının üye olduğu bir organizasyon olan Actors Studio’ya seçildi. Sonradan The Godfather: Part II'de ve ...And Justice For All filmlerinde beraber rol alacağı Lee Strasberg ile method acting çalıştı.[2]

Sonradan yayınlanan biyografi kitabı olan Grobel’de Lee Strasberg’in ve Actors Studio’nun kariyerini nasıl etkilediğini şöyle anlattı: Actors Studio benim için çok şey ifade ediyor. Bence Lee Strasberg de hak ettiği övgüyü alamıyor. Benim bütün bu oyunculuk işlerini bırakmayı düşündüğüm zamanlarda o elimden tuttu ve beni buraya getirdi.[8] Bu, hayatımda işaretlemeye değer bir dönüm noktasıydı.” Başka bir röportajda da şunları söyledi: Lee Strasberg ile çalışmak çok heyecan verici bir şeydi. Çünkü kendisi çok ilgi çekici bir insandı. Bir sahne veya bir karakter hakkında söyledikleri şeyleri, yorumları başka kimseden duyamazdınız. Bu sektöre ve oyuncularına gerçekten değer veren bir insandı.”

2010 yılında da Ellen Burstyn ve Harvey Keitel ile beraber Actors Studio’nun eş başkanlığını yapmaya başladı.[9]

Kariyeri

Actors Studio'ya girdikten sonra James Earl Jones ile çalıştığı The Place Creep'te rol aldı. 1967-68 tiyatro sezonunda zalim bir sokak serserisini oynadığı The Indian Wants the Bronx ile Obie Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Al Pacino'nun Broadway'de sahneye çıktığı ilk oyun Does the Tiger Wear a Necktie?'dır. Her ne kadar oyun kırk gösterimden sonra kaldırıldı ise de Pacino, topluma uyum sağlayamayan bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı rolüyle Tony Ödülü'nün sahibi oldu. Al Pacino'nun kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği Me, Natalie'dir. Buradaki başarısıyla, yapımcılığını Paramount Pictures'un üstlendiği, Francis Ford Coppola'nın The Godfather filminde Michael Corleone rolünü oynamaya hak kazanacaktır. Bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. Sonra Broadway oyunlarına döndü ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pavlo Hummel ile ikinci kez Tony Ödülü'nün sahibi oldu.

Pacino'nun daha sonra rol aldığı filmleri, homoseksüel bir seri katilin peşinde olan bir polis memurunu canlandırdığı Cruising ve Author! Author! adlı komedi filmleri gişede battı. 1983 yılında Brian De Palma'nın yönettigi, şiddeti bol Scarface ise ilk gösterildiğinde sinemanın kült filmleri arasındaki yerini aldı.

Fakat başarının arkasından tekrar başarısızlık geldi ve Pacino tarihsel epik Revolution filminden sonra gözlerden uzaklaştı. Bu arada The Local Stigmatic filmiyle yönetmenliği denedi. Film, hiç sinemalara çıkmadı fakat New York'ta bir müzede bir kere gösterildi..

Al Pacino'nun dönüşü, 1989'da çekilen Sea of Love filmi ile oldu. Film büyük sükse yaptı. 1990'da gösterişli bir gangsteri oynadığı Dick Tracy ile altıncı kez Oscar'a aday olan Pacino, aynı yıl çevrilen, üçlemenin üçüncü ayağı The Godfather: Part III'de yer aldı.

Ertesi yıl çevirdiği romantik komedi Frankie and Johnny ve ardından gelen Glengarry Glen Ross, sevilen filmleriydi. Uzun süren sessizliğin ardından Scent of a Woman'daki (Kadın Kokusu) oyunculuğu ile nihayet Oscar ödülüne kavuşmayı başardı.

1993'te Brian De Palma ile tekrar çalıştığı Carlito's Way ve 1995'te Michael Mann'in yazıp yönettiği ve Robert De Niro'nun canlandırdığı bir hırsızın peşindeki polisi oynadığı Heat ile kariyerine devam eden Pacino, 1996'da politik bir dram olan City Hall'da rol aldı. Fakat o sene dikkatleri daha çok yazıp yönettiği ve rol aldığı Looking for Richard ile çekti.

1997 senesinde genç Hollywood yıldızları ile oynadığı filmler ile gündemdeydi. Önce Johnny Depp ile Donnie Brasco ve sonra Keanu Reeves ile The Devil's Advocate'da rol aldı.

1999 senesinde Russell Crowe ile beraber The Insider filminde yer aldı. Bu filmde sigara şirketlerinin halktan gizlediği sırların anlatıldığı ve yayın aşamasında kıyametin koptuğu 60 Minutes adlı programın yapımcısı Lowell Bergman'ı canlandırdı.

2000 yılında yönetmenliğini Oliver Stone'un üstlendiği ve başrollerinde Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı Any Given Sunday adlı filmde oynayan oyuncu, Tony D'Amato adında futbol aşığı bir koçu canlandırdı.

1971 yılında Al Pacino.

2002 yılında Andrew Niccol'ün yönettiği, Rachel Roberts'in S1M0NE karakterini canlandırdığı S1M0NE adlı eserde Al Pacino, Hollywood yıldızlarının kaprislerine karşı tesadüfen eline geçen bir fırsatla tepki göstermeyi amaçlayan bir yönetmen olan Viktor Taransky'yi canlandırdı. 2003 yılında genç yıldızlardan olan Colin Farrell ile Çaylak isimli filmde oynadı. 2003 yılında rol aldığı Angels in America adlı mini dizi 12 dalda Emmy ödülü aldı, Al Pacino da bu dizi ile ilk Emmy ödülünü almış oldu. Aynı yıl Venedik Taciri isimli filminde yahudi tefeci Shylock'u oynadı. 2005 yılında Kirli Para adlı pek beğenilmeyen filmde rol aldı. 2007 yılında ise Jon Avnet'in yönetmenliğini yaptığı 88 Minutes isimli filmde başrolü oynadı. Bu filmde geçmişte kendisinin tespitleri sonucu yakalanan ve idama mahkûm edilen bir cinayet zanlısının suçunu kaldırmak isteyenler tarafından tehdit edilen bir cinayet psikiyatristi ve üniversite hocasını canlandırdı.

Diğer taraftan en son 1995 yılında Michael Mann tarafından yönetilen Heat filminde usta oyuncu Robert De Niro ile bir araya gelen Al Pacino, bu kez Jon Avnet'in yönetmenliğini üstlendiği Righteous Kill filminde başrolü paylaştı, film 2008 yılında gösterime girmiştir.

Oscar Ödülü

Al Pacino 1992 yılında Scent of a Woman filminde sergilediği performansla En İyi Drama Filmi Erkek Oyuncusu dalında Oscar Ödülü'nü kazandı. Ödülü almaya çalışan diğer oyunculer ise şöyle The Unforgiven filmi ile Clint Eastwood, Crying Game filmi ile Stephen Rea, Chaplin filmi ile Robert Downey Jr. ve Malcolm X filmi ile Denzel Washington'dı.

Filmografi

Yıl Film Karakter Notlar
1969 Ben, Natalie Tony İlk Filmi
1971 Esrar Bitti Bobby
1972 Godfather Part I, TheThe Godfather Michael Corleone Aday-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-BAFTA Award for Best Newcomer[10]
Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1973 Korkuluk Francis Lionel "Lion" Delbuchi
Serpico Frank Serpico Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
Aday-En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü[12]
1974 Godfather Part II, TheThe Godfather Part II Michael Corleone BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü[13]
Aday-En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1975 Köpeklerin Günü Sonny Wortzik BAFTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü[14]
Aday-En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1977 Bobby Deerfield Bobby Deerfield Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1979 ...Ve Herkes İçin Adalet Arthur Kirkland Aday-En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1980 Devriye Steve Burns
1982 Yazar! Yazar! Ivan Travalian Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Musical or Comedy[11]
1983 Yaralı Yüz Tony Montana Aday-Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama[11]
1985 Devrim Tom Dobb Aday-Golden Raspberry Award for Worst Actor
1989 Aşk Denizi Frank Keller Aday—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[11]
1990 Local Stigmatic, TheThe Local Stigmatic Graham Çekim Yılı 1985
Dick Tracy Alphonse "Big Boy" Caprice Aday-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Aday-BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role[15]
Aday-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Sinema[11]
Godfather Part III, TheThe Godfather Part III Michael Corleone Aday—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[11]
1991 Frankie ve Johnny Johnny
1992 Glengarry Glen Ross Ricky Roma Aday—En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü[16]
Aday—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture[11]
Kadın Kokusu Frank Slade En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü[16]
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[11]
1993 Carlito's Way Carlito 'Charlie' Brigante
1995 İki Metelik Gaetano Sabatoni
Heat Lt. Vincent Hanna
1996 Richard'ı Ararken Yönetmen / Anlatıcı / III. Richard Direktörs Guild of America Award for Outstanding Directing – Documentaries[17]
Adalet İçin John Pappas
1997 Donnie Brasco Benjamin 'Lefty' Ruggiero
Şeytanın Avukatı John Milton
1999 Köstebek Lowell Bergman
Any Given Sunday Tony D'Amato
2000 Çin Kahvesi Harry Levine Yardımcı Direktör; Çekim Yılı 1997
2002 Insomnia Will Dormer
S1m0ne Viktor Taransky
People I Know Eli Wurman
2003 Çaylak Walter Burke
Gigli Starkman Aday-Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actor
Angels in America Roy Cohn Konuk Oyuncu
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Movie[18]
Golden Globe Award for Best Actor – Miniseries or Television Film[11]
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Miniseries or Television Movie[19]
2004 Venedik Taciri Shylock
2005 Kirli Para Walter Abrams
2007 Ocean's Thirteen Willie Bank
88 Dakika Dr. Jack Gramm Aday-Golden Raspberry Award for Worst Actor
2008 Orijinal Cinayetler Det. David "Rooster" Fisk
2010 Doktor Ölüm Dr. Jack Kevorkian Televizyon Filmi
Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Movie
Golden Globe Award for Best Actor – Miniseries or Television Film[11]
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Miniseries or Television Movie[20]
2011 Jack ve Jill Kendisi En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Ahududu Ödülü
En kötü çift/Ensemble için Altın Ahududu Ödülü
Hiç Kimsenin Oğlu Det. Stanford
Wilde Salome Direktör, Oyuncu, Yazan
2012 Untitled Phil Spector Biopic Phil Spector Televizyon Filmi
2013 King Lear King Lear
Eski Dostlar
Gotti: in the Shadow of My Father Aniello Dellacroce
Despicable Me 2 Gru's nemesis (Ses)
2014 The Humbling Simon Axler
2015 Danny Collins Danny Collins
2016 Misconduct Abrams
2017 Hangman Detective Archer
2019 The Irishman Jimmy Hoffa Aday-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü

Kaynakça

 1. Cohen, Francine (25 Nisan 2015). "Al Pacino: 'It's never been about money. I was often unemployed'". the Guardian (İngilizce). 31 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2020.
 2. "LifeTimeTV, Al Pacino'nun biyografisi". Lifetime TV. 25 Nisan 2015. 29 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.
 3. "Wayback Machine" (PDF). web.archive.org. 3 Mart 2016. Erişim tarihi: 19 Eylül 2020.
 4. "Fire Destroys Former Performing Arts High School" (İngilizce). 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2020.
 5. "Trivia - Al Pacino on Bio". web.archive.org. 12 Mayıs 2014. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2020.
 6. Globel. s. 14.
 7. Globel. s. 10.
 8. Grobel. s. 15.
 9. "Actors Studio, resmi stüdyo tarihi". Actors Studio. 25 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.
 10. "Al Pacino BAFTA History 1972". BAFTA Official Website. 25 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 11. "Al Pacino Golden Globe History". Golden Globes Official Website. 2 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 12. "Al Pacino BAFTA History 1974". BAFTA Official Website. 24 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 13. "Al Pacino BAFTA History 1975". BAFTA Official Website. 23 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 14. "Al Pacino BAFTA History 1975". BAFTA Official Website. 23 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010. }
 15. "Al Pacino BAFTA History 1990". BAFTA Official Website. 25 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 16. Grobel; p. xxviii
 17. "DGA Award Winners for: Outstanding Direktörial Achievement in Documentaries". DGA Official Website. 19 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 18. "EMMY Award History". EMMY Official Website. 1 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 19. "SAGA 2003 Award Winners". SAGA Official Website. 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010.
 20. "SAGA 2010 Award Nominees". SAGA Official Website. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2010.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.