Adam Sandler

Adam Richard Sandler (d. 9 Eylül 1966), Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen, şarkıcı, senarist ve yapımcıdır. Eski bir Saturday Night Live üyesidir. Günümüzde ünlü bir komedyen olan Adam Sandler, ayrıca Punch-Drunk Love, Spanglish ve Reign Over Me gibi duygusal filmlerde de rol almıştır. İlk ve şimdilik tek Altın Küre adaylığını da Punch-Drunk Love filmindeki rolüyle kazanmıştır. Oynadığı her filmde Rob Schneider'ın küçük bir rolü olmuştur. Ayrıca Rob Schneider'ın başrol oynadığı filmlerde de Adam Sandler'ın bir rolü olmuştur. Bu ikili birbirlerinin filmlerinde mutlaka görünmektedirler. Örneğin Adam Sandlerın başrol oynadığı En Uzun Koşu isimli filmde Rob Schneider maç sırasında tribünde seyircileri coşturan kişidir yaklaşık 5-10 saniyelik bir rolü vardır.

Adam Sandler
Adam Sandler, Mayıs 2009, Cannes Fransar
Doğum Adam Richard Sandler
9 Eylül 1966 (1966-09-09)
Brooklyn, New York, ABD
Milliyet Amerikalı
Meslek Oyuncu, yönetmen, şarkıcı, senarist ve yapımcı
Evlilik Jacqueline "Jackie" Titone (2003–)
Çocuk(lar) 2
Resmî site http://www.adamsandler.com/

Biyografi

Adam Richard Sandler, 9 Eylül 1966 tarihinde Judy (öğretmen) ve Stanley Sandler (elektrik mühendisi) tarafından dünyaya gelmiştir. Brooklyn'de doğan Adam, Manchester, NH'ye ailesiyle taşındığında sadece 5 yaşındaydı. 1991 yılında BFA ya New York Üniversitesi'nden mezun olmuştur.

Kariyeri

17 yaşında Adam, bazı küçük gösterilerle çok beğenilmiştir ve daha sonra stand up konusunda iyi olduğunu anlamıştır. 80'li yılların ortasında The Cosby Show'da Theo Huxtable'in arkadaşı Smitty'i bir sezon oynamıştır. 17 yaşında kardeşinin zoruyla yaptığı gösteriden sonra onu komedyen Dennis Miller keşfetmiştir. Adam, o zamanlar sadece bir dizide ve MTV'de gözükmüştür. Miller onu Saturday Night Live'ın yapimcısı Lorne Michaelsle buluşturmuştur. 1990 yılında Sandler SNL'de yazar olarak başlamıştır ve birkaç yıl sonra ise oyuncu olarak da kendini göstermiştir. 1992 yılında ABC Afterschool Specials'ın bir bölümünde uyuşturcu satıcısı rolünde görünmüştür. "The Chanukah Song" dahil olmakla birlikte şarkı söylemeye de başladi ve 1995'te yıldızı ve film kariyeri iyice parlamıştır. Müzik kariyerine gelince Adam Sandler'ın son albümü "Stan and Judy's Kid" tüm zamanların piyasaya çıktığı ilk hafta en çok satılan komedi albümü olmuştur ve Billboard listesinde 16.sıraya kadar yükselmiştir. Daha önceki üç albümü de platin plak kazanmıştır.

Filmleri

İlk rolü Going Overboard (1989) filminde başrol olmuştur. Filmde bir stand up'çının (Sandler) bir gemide tam performansını sergileyecekken teröristlerin saldırısına uğraması konu alınıyordur. Adam ne yazık ki filmde başarılı olamamıştır ve komedi yönünü pek gösterememiştir. Filmdeki bütçe içinse "Bütçe az değildi, hiç yoktu" demiştir. İkinci filmi Shakes The Clown'da, Shakes isimli alkolik bir palyaçonun başına gelenler konu alınıyordur. Adam onun arkadaşı Dink rolündedir. Daha sonra Coneheads (Sivri Kafalar) filminde Dan Aykroyd, Ellen DeGeneres, Jane Curtin, Chris Farley'le rol almıştır. Ardından gelen Airheads ise yine Chris Farley, Steve Buscemi, Joe Mantegna ve Brendan Frazer gibi ünlü isimlerin bulunduğu bir kadroyla çekilmiştir. 1994'te başrolünü Steve Martin'in oynadiği Mixed Nuts'da görülmüştür. Ve Adam şöhreti 1995 yılında çekilen Billy Madison filmiyle yakalamıştır. Filmde, 27 yaşında çocuksu, saf ve sorumusuz Billy Madison rolünü canlandırmıştır. Billy'nin, otelcilik sayesinde çok zengin olan ve emekliye ayrılmayı düşünen babasından kalacak Madison Otelleri'ne sahip olabilmek ve bu işi devralıp üstesinden gelebileceğini ispatlamak için tek şansı 2 haftada bir sınıfını geçerek 12 yıllık okulunu tamamlamak üzere yeniden okula başlamaktır. Ve ardından gelen Happy Gilmore'da ise tarafından yetiştirildiği babaannesinin evini kurtarmaya çalışan, hokey oyuncusu olmak isterken para kazanmak için kendini golf oynarken bulan Happy Gilmore karakterini canlandırmıştır. İki filmin mükemmel başarısından sonra Adam kendi film şirketi olan Happy Madison'u kurmuştur. 1997 yılında Bulletproof isimli Aksiyon\Komedi filminde Archie isimli bir suçluyu canlandırmıştır. Ardından gelen The Waterboy ve Big Daddy iyi bir başarı sağlamıştır. Chevy Chase'in Dirty Work filminde ise küçük bir rol olan Satan(şeytan)'ı canlandırmıştır. 2000 yılında Little Nicky Quentin Tarantino tutmayan bir film olmuştur. Daha sonra birçok filmin yapımcılığını yapmıştır. The Animal ve Hot Chick filmlerindeki kısa rollerinden sonra Adam, Punch Drunk Love filmiyle Altın Küre'ye aday olmuştur. Ardından Couch isimli kısa film ve Jack Nicholson ile Anger Managament filminde oynamıştır. Daha sonra Spanglish, The Longest Yard ve tabii ki Click filmiyle ününe ün katmıştır. Ama onu ilk şöhrete kavuşturan film The Wedding Singer filmi olmuştur. Aynı filmdeki Drew Barrymore ile 2004'te 50 First Dates(50 İlk Öpücük) filminde rol almıştır. Şimdilik son filmleri Reign Over Me ve I Now Pronounce You Chuck And Larry. Bunun dışında, çok iyi arkadaş olan Rob Schneider ve Adam, birbirlerinin filmlerinde kısa rol veya yardımcı rol olarak sık sık görünmektedirler.

Son olarak Adam Sandler'ın 2008 Aralık ayında gösterime girmesi beklenen yeni bir film projesi bulunmaktadır: Bedtime Stories. Filmde yeğenlerine uyumadan önce anlattığı hikâyelerin gerçeğe dönüşmesiyle hayatı değişen bir otel görevlisini canlandıracaktır.

Kısa filmleri

A day with the Meatball, 2002 yapımlı bir Happy Madison kısa filmidir. Adam Sandler'ın 2004 yılında ölen köpeğinin (Meatball/ Köfte) bir gününü komik bir şekilde gösteren ve 2 dakika kadar süren kısa filmdir. Meatball'un kütüphaneye, okula ve spor salonuna gidişi, kız arkadaşıyla sahilde yürümesi, gibi bir gününü konu alan kısa film çalışmasıdır. Adam Sandler da iki defa gözükmektedir.

Blossoms and Blood

Blossoms And Blood (Blossoms & Blood) 2003 yılında piyasaya sürülmüş kısa filmdir.Punch-Drunk Love (2002) filminin 24 haziran 2003 yılında piyasaya sürülen 2 diskli DVD versiyonunda bu 12 dakika süren görüntü yer almaktadır. Yönetmen ve Senarist'in Paul Thomas Anderson olduğu bu kısa film (Anderson The Couch isimli kisa film içinde daha sonra Sandlerle çalıştı) aslında Punch-Drunk Love filminin silinmiş müzikli bir sahnesidir. Oyuncular yine aynı Adam Sandler ve Emily Watson. Jon Brion'un Here We Go (Buraya gidiyoruz) isimli şarkısı eşliğinde süren kısa fakat çok ilginç bir kısa filmdir. Bunun dışında Jeremy Blake`in başarılı sanatlarıda olabildikçe gösterilmiştir.

The Couch

Televizyon için çekilmiş Bir Koltuk (The Couch) 2 dakikaya yakın süren bir kısa filmdir.Paul Thomas Anderson`in yönetmenliği altında çekilmiş bu siyah beyaz filmin tek oyuncusuysa Adam Sandler'dır. Kısa filmin konusu: Bir adam Sandler) koltuk almak için gelir fakat burada bir koltuk ve bir kanepe deneyince başına garip olayler gelmektedir. 2003 yılında yapılmıştır.

Arkadaşlarıyla filmleri

Adam Sandler yakın arkadaşları ile hep birlikte filmlerde oynamaktadır. Bunların hepsi:

Rob Schneider :

Allen Covert:

Blake Clark:

Steve Buscemi:

Chris Rock:

David Spade:

Peter Dante

Jonathan Laoughran:

Norm Macdonald:

Dan Aykroyd:

Ödülleri

Altın Küre Ödülleri

 • Adaylık: Sinema Dalında En İyi oyuncu Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi
  2003 Punch-Drunk Love

Amerikan Komedi Ödülü

 • Adaylık: Sinema Dalında En Komik oyuncu Amerikan Komedi Ödülü
  1998 The Wedding Singer

Emmy Ödülleri

 • Adaylık: TV program Dalında En İyi Senaryo Emmy Ödülü - Eğlence ve Müzik programı (adaylığı paylaşdı)
  1991 Saturday Night Live
 • Adaylık: TV program Dalında En İyi arşiv Emmy Ödülü - Eğlence ve Müzik programı (adaylığı paylaşdı)
  1992 Saturday Night Live
 • Adaylık: TV program Dalında En İyi arşivleme Emmy Ödülü - Eğlence ve Müzik programı (adaylığı paylaşdı)
  1993 Saturday Night Live

Çocukların Seçimi Ödülü

MTV Film Ödülleri:

 • 1996: MTV Film Ödülü, En iyi dövüş, Happy Gilmore; Bob Barker ile birlikte
 • 1998: MTV Film Ödülü - En iyi öpüşme, The Wedding Singer; Drew Barrymore ile birlikte
 • 1999: MTV Film Ödülü - En İyi Komedi Performansı, The Waterboy

ShowEast

 • Kazandı: Yılın Komedi Yıldızı ShowEast Ödülü
  1999,2003

Razzie Ödülleri

 • Kazandı: Sinema Dalında En Kötü oyuncu Razzie Ödülü
  1999 Big Daddy

Özel hayatı

Uzun zamandır sevgilisi olan Jackie Titone'a 2002'de evlenme teklif etmiştir, 2003'te evlenmişlerdir ve 2006'da bir çocukları olmuştur. Kasım 2008 yılında ikinci kızları dünyaya gelmiştir.

Filmografi

İsim Yıl Rol Not Türkçe ismi.
1. Going Overboard 1989 Schecky Moskowitz İlk filmi
2. Shakes the Clown 1992 Palyaço Dink Palyaço Shakes
3. Coneheads 1993 Carmine Cameo Sivri Kafalar
4. Airheads 1994 Pip İlk başarısı Boş Kafalılar
5. Mixed Nuts 1994 Louie Steve Martinle Çılgın Yılbaşı
6. Billy Madison 1995 Billy Madison Ayrıca senarist Billy Madison-Mirasyedi
7. Happy Gilmore 1996 Happy Gilmore Ayrıca senarist Mutlu Gilmore
8. Bulletproof 1996 Archie Moses İlk aksiyon/komedisi Mermi İşlemez
9. The Wedding Singer 1998 Robbie Hart Evlilik Öpücüğü
10. Dirty Work 1998 Şeytan Cameo Kirli İş
11. The Waterboy 1998 Robert "Bobby" Boucher Jr. Yapımcı ve senarist Sucu
12. Big Daddy 1999 Sonny Koufax Ayrıca yapımcı ve senarist Süper Baba
13. Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999 Cameo (sadece ses) Deuce Bigalow: Erkek Jigolo/Çılgın Aşık
14. Little Nicky 2000 Nicky Ayrıca yapımcı ve senarist Küçük Nicky
15. The Animal 2001 Townie Cameo ve yapımcı Hayvan
16. Mr. Deeds 2002 Longfellow Deeds Ayrıca yapımcı Kazara Zengin
17. Punch-Drunk Love 2002 Barry Egan İlk Altın Küre adaylığı Aşk Sarhoşu
18. Eight Crazy Nights 2002 Dave Stone, Whitey ve kiz kardesi Seslendirme, ayrıca yapımcı ve senarist Adam Sandler'ın 8 Çılgın Gecesi
19. A Day with the Meatball 2002 Kendisi Kısa film
20. The Hot Chick 2002 Mambuza Bongo çalan Cameo, ayrıca yapımcı Ateşli Piliç
21. Anger Management 2003 David "Dave" Buznik Ayrıca yapımcı Asabiyim
22. Pauly Shore Is Dead 2003 Kendisi-Cameo (Sadece ses) Belgesel Pauly Shore Öldü
23. Blossoms and Blood 2003 Barry Egan DVD Extra
24. The Couch 2003 Koltuk test eden Kisa film / 2 dk Koltuk
25. Head of State 2003 Çığlık sesi Sadece ses Devlet Başkanı
26. 50 İlk Öpücük 2004 Henry Roth Ayrıca yapımcı 50 İlk Öpücük
27. Spanglish 2004 John Clasky Mükemmel
28. The Longest Yard 2005 Paul "Wrecking" Crewe Ayrıca yapımcı En Uzun Mesafe
29. Deuce Bigalow: European Gigolo 2005 Javier Sandooski Cameo ve yapımcı Avrupali Jigolo Deuce Bigalow
30. Click 2006 Michael Newman Ayrıca yapımcı Süper Kumanda
31. Reign Over Me 2007 Charlie Fineman Hayatı Yakala
32. I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007 Chuck Levine Ford Ayrıca yapımcı Damadı Öpebilirsin
33. You Don't Mess with the Zohan 2008 Zohan Dvir Ayrıca senarist Zohan
34. Bedtime Stories 2008 Skeeter Bronson Ayrıca yapımcı Gerçek Masallar
35. Funny People 2009 Judd Apatow Ayrıca yapımcı Matrak Adamlar
36. Grown Ups 2010 Adam Sandler (Senaryo) Ayrıca yapımcı Büyükler
37. Just Go with It 2011 Dr. Daniel "Danny" Maccabee Ayrıca yapımcı Hayatım Yalan!
38. Zookeeper 2011 Donald the Monkey Seslendirme ve Yapımcı Hayvan Bakıcısı
39. Jack ve Jill 2011 Jack Sadelstein / Jill Sadelstein Ayrıca yapımcı Jack ve Jill
40. Bucky Larson: Born to Be a Star 2011 Senarist ve yapımcı Bucky Larson: Bir Yıldız Doğuyor
41. That's My Boy 2012 Donny Ayrıca yapımcı That's My Boy
42. Hotel Transylvania 2012 Kont Drakula Seslendirme Otel Transilvanya
Here Comes the Boom 2012 Yapımcı
Grown Ups 2 2013 Leonard "Lenny" Feder Ayrıca yazar ve yapımcı
Blended 2014 Jim Friedman Ayrıca yapımcı
The Cobbler 2014 Post prodüksiyon
Men, Women & Children 2014 Don Truby Post prodüksiyon
Paul Blart: Mall Cop 2 2015 Yapımcı, çekim
Pixels 2015 Ses, ayrıca yapımcı ve çeken
Otel Transilvanya 2[1] 2015 Kont Drakula Ses

Televizyon

TV Programı Yıl Rol
1. Remote Control 1987-1990
2. The Cosby Show 1987-1988 Smitty
3. The Marshall Chronicles 1990 Usher
4. ABC Afterschool Specials 1990 Uyuştrucu satıcısı
5. Saturday Night Live 1991-1995 Çoklu roller
6. Undeclared 2001 Kendisi
7. "Getaway" 2005 Henry Roth (dr.U.M.A)
8. The King of Queens 2007 (Nisan 23)

Diskografi

İsim Yıl Not
They're All Gonna Laugh at You! 1993 2x Platinum
What The Hell Happened To Me? 1996 2x Platinum
What's Your Name? 1997 Gold
Stan and Judy's Kid 1999 Gold
Shhh...Don't Tell 2004

Kaynakça

 1. "Sony Animation Shelves 'Smurfs 3′ For New Origin Tale In Franchise Reboot". Deadline. 12 Mart 2014. Erişim tarihi: 12 Mart 2014.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.