River Phoenix

River Phoenix (23 Ağustos 1970 - 31 Ekim 1993), Amerikalı oyuncu. Oynadığı başlıca filmler; Stand By Me ve My Own Private Idaho'dur.

River Phoenix
61. Akademi Ödülleri'nde
Doğum River Jude Bottom
23 Ağustos 1970(1970-08-23)
Metolius, Oregon, ABD
Ölüm 31 Ekim 1993 (23 yaşında)
Los Angeles, ABD
Meslek Oyuncu
Etkin yıllar 1982-1993

İlk yılları

Phoenix'in babası John Bottom ve annesi Arlyn Sharon Dunetz 1960'ların sonunda Güney Amerika'da misyonerlik çalışmalarını yürütüyorlardı. ABD'ye dönüşte "Phoenix" soyadını aldılar ve oğulları River Phoenix, River Jude Bottom adıyla dünyaya geldi. Jude adı Beatles şarkısı olan "Hey Jude"dan geliyordu. 1974 yılında Teksas'ta kız kardeşi Rain Phoenix dünyaya geldi. Aile misyonerlik çalışmaları yüzünden her zaman yer değiştiriyordu. Meksika ve Porto Riko'ya taşındılar. Bu arada Joaquin Phoenix de doğdu. 4. kardeş Liberty Butterfly'ın doğduğu Venezuela'da parasızlıktan River daha 6 yaşındayken, kız kardeşi Rain ile sokaklarda gitar çalarak para kazanmaya çalışıyordu. Amerika'ya dönüşten sonra 1978'de Summer Joy adlı beşinci kardeş de dünyaya geldi. River'ın babasının geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı işi bırakması aileyi ekonomik olarak çökertti.

1979'de ailesi River'ı yapımcıların önüne çıkarttı. River orada şarkılar söyledi. Yapımcıların dikkatini çekse de bir sonuç vermedi. Bu dönemlerde aklında müzisyenlik olan River Phoenix oyunculuğa da merak sardı. 1980'de yine kardeşi ile şarkı söylerken dikkat çekti ve "Real Kids" adlı bir TV şovuna kardeşi ile şarkı söylemek amacıyla çıktı. Program uzun sürmese de Phoenix dikkat çekti ve birçok dizide küçük roller aldı.

Oyunculuk yılları

1985'te ilk filmi olan Genç Astronotlar'da rol aldı. River'ın bu başarısı sayesinde diğer kardeşleri de dizilerde ve sinema filmlerinde yavaş yavaş boy gösteriyorlardı. 1986'da Benimle Kal filminde oynadı. Stephen King'in Ceset öyküsünden sinemaya uyarlanan film, 4 tane ergenlikte olan gencin bir ceset bulmak için geçirdikleri macerayı anlatıyordu. Yönetmen Rob Reiner, River Phoenix'e 4 çocuğun en olgunu ve o küçük çetenin lideri rolünü verdi. Film büyük bir başarı kazanırken River Phoenix'te eleştirmenler tarafından çok beğenildi ve artık bir şöhret oldu.

River ve ailesi, gelecek film için senaryoları çok dikkatli okuyorlardı. Birçok senaryo içinde Sivrisinek Sahili'ni kabul ettiler ve bu film de 1986'da yayınladı. River filmde Harrison Ford ve ilk kız arkadaşı olan Martha Plimpton ile oynamıştı. Bu sırada kardeşleri Rain, Summer ve Leaf filmlerde oynamaya devam ediyordu.

Artık bir genç olan River Phoenix 1988'te Uzun Bir Gece adlı filmde bir serseriyi oynayarak çocuk rollerinden ayrıldığını göstermişti. Film sırasında film müziğini yapmakla uğraşan River Phoenix müzikteki yeteneği ile de dikkat çekti ve kardeşi Rain ile birlikte Aleka's Attic adlı bir müzik grubu kurdu.

Aynı yıl önceki filminin tam tersi olarak yeni filmi Casus Aile'de dürüst bir çocuğu oynadı. Rol arkadaşı Sidney Poitier ile iyi bir arkadaşlık kurdu. Poitier ona hep hayat hakkında nasihatlar veriyordu. Yine aynı yıl Boşu Boşuna filminde sevgilisi Marthr Plimpton ile oynadı.

Bu yoğun film temposu arasında babası ile sürtüşmeler yaşıyordu ve baskı hissediyordu. Bu dönemlerde kendini müziğe verdi. 1989'da Harrison Ford'un küçüklüğü yani Indiana Jones'un küçüklüğü olarak Indiana Jones: Son Macera filminde kısa bir rol aldı. Filmden sonra grubu Aleka's Attic ile bir turneye çıktı.

1989'da River, Boşu Boşuna ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ına aday gösterildi. Törene sevgilisi ve rol arkadaşı Plimpton ile gitti ancak ödülün sahibi olamadı. 18 yaş 176 günlük iken Oscar'a aday gösterilen Phoenix, 2008 itibarıyla halen bu dalda Oscara en genç aday gösterilen 6. kişidir. Ölümüne Sevmek filmi çekimleri sırasında da sevgilisinden ayrıldı. 1990'da yayınlanan filmden sonra Sue Solgot ile çıkmaya başladı, grubuna ağırlık verdi ve zamanını ailesiyle geçirdi.

Son çalışmaları

1990 tarihli Dogfight'ta saçlarını kazımış ve artık gençlerin sevgilisi olmayacağını gösteren roller seçmeye başlamıştı. 1991'de en önemli filmi Benim Güzel Idaho'm'u çekti. Gus Van Sant'ın yönettiği ve Keanu Reeves ile başrolünü paylaştığı bu filmde bir eşcinsel fahişe rolünde oynadı. Bu rolü kabul ettirmek için Gus Van Sant River'ın menajerlerinden habersiz gizlice River'a ulaşmışlardı. Yeni rollerde oynamak isteyen River da senaryoyu okuyup rolü kabul etmişti.

Bu filmden sonra Aleka's Attic'in en büyük turnesine çıktı. Bir yandan da sıkı bir vejetaryen olduğu için hayvan hakları ile ilgili büyük çalışmalar yapıyor ve bağışta bulunuyordu. Aynı şekilde yağmur ormanlarının korunmasına da yardım ediyordu.

1991'de Sessiz Dil filminin çekimlerini bitirdi ancak film 1994'te ölümünden sonra yayınlanacaktı. 1992 tarihli büyük bütçeli Şifreciler filminde dostu Sidney Poitier ile tekrar oynadı. Zaman sorunu yüzünden sevgilisi Sue Solgot'tan ayrılan River, aynı yıl Aşk Denen Şey filminin setinde rol arkadaşı Samantha Mantis'e âşık oldu ve bu ilişki River'ın ölümüne kadar devam etti. 1993'te yayınlanan filmden sonra Aleka's Attic, son turnelerine çıktı ve stüdyoda şarkılar kaydetti ama bu şarkılar yarım halde kaldılar.

Babası daha önce de yaptığı gibi River Phoenix'i Hollywood'dan uzak tutmak istiyordu. River babasıyla anlaştı, daha önce anlaşma yaptığı iki filmden sonra babasıyla yaşamaya başlayacaktı. Dark Blood filminin çekimleri devam ediyordu, bir yandan da Vampirle Görüşme filminde Tom Cruise, Brad Pitt ve Antonio Banderas ile oynayacaktı.

Ölümü

Cinayet. Oynamak istemediği fakat ailesini geçindirmek için oynadığı Dark Blood filminin setinden çıktıktan sonra kardeşleri Rain, Joauqin ve sevgilisi Samatha Mantis ile Johnny Depp'in sahip olduğu "The Viper Room" adlı bara gider. O gece Red Hot Chili Peppers grubunun basçısı Michael Peter Balzary ile birlikte çalacaktır fakat diğer Hollywood sanatçıları onu istemezler. Saat 12'yi geçip 31 Ekim olduğunda River'ın kız kardeşiyle kurduğu müzik grubunun gitaristi, ve River'ın yakın arkadaşı olan John eroin ve kokain karışımı olan hız topu denen karışımı ona "sana iyi gelecek" diyerek verir. Daha sonrasında River tuvalette birden kusmaya ve nefes alamamaya başlar. Rain ve Samantha onu dışarıya çıkarır ve Joaquin ambulans çağırır. Ancak saat gece 01:51'de River Phoenix hayatını kaybeder. Bir Aleka's Attic T-Shirt'ü ile annesinin düzenlediği bir cenaze töreni ile toprağa verilir. Otopsi sonucu aşırı dozdan öldüğü anlaşılır. Kız arkadaşı ifadesinde onun uyuşturucuyu asla içmediğini, tualete gittiğinde River'ı yerde gördüğü için ona yardım etmeye çalıştığını ama John'un kendisine "onu rahat bırak şu anda kafası güzel ona engel oluyorsun" diyerek onu kovduğunu da belirtmiştir. Ama sonrasında dövülüp ifadesi değiştirilmiş, ailesi de tehtid edilerek dosya kapatılmış, intihar olarak yazılmıştır.

Bilgiler

 • Dark Blood çekimleri 1993 yılında sürerken ünlü oyuncunun zamansız ölümü nedeniyle tamamlanamadı. İzleyici karşısına ilk kez 2012´de Hollanda´da çıkan filmin uluslararası prömiyeri de şubat ayında Berlin Film Festivali´nde yapıldı.Çekimlerin eksik kalan bölümlerini yönetmen George Sluizer ´in sözlü anlatım yoluyla tamamlandı. Yapım 2013 yılında ABD'de vizyona girdi.
 • Red Hot Chili Peppers üyeleri ile iyi arkadaştı, Flea onunla birlikte My Own Private Idaho'da oynamıştı. Ayrıca öldüğü zaman ambulansta yanındaydı. John Frusciante ile Height Down adlı bir şarkı söylemiştir. Ayrıca Smile from the streets you hold şarkısını da ona adamıştır. Grup, One Hot Minute albümünde Transcending şarkısını da ona adamışlardı. Aynı zamanda R.E.M. de Monster albümünü River Phoenix'e adamıştır.
 • Total Eclipse ve Safe Passage adlı iki film için başrol olarak düşünülüyordu.
 • Natalie Merchant kendisi hakkında River adlı bir şarkı yazmıştır. Milton Nascimento ve Nada Surf'un de River Phoenix adlı şarkıları vardır. Rufus Wainwright da ona Matinee Idol adlı bir şarkı yapmıştır.
 • Gus Van Sant'ın Dişi Kovboylar da Hüzünlenir filmi ve oynayamadığı Vampirle Görüşme filmleri River'a adanmıştır.
 • Never Odd Or Even adlı yayınlayamadığı bir albüm vardır.

Filmografi

Sinema

Dizi

 • Seven Brides for Seven Brothers (1982)
 • Celebrity (1984)
 • Backwards: The Riddle of Dyslexia (1984)
 • It's Your Move (1984)
 • Hotel (1984)
 • Robert Kennedy & His Times (1985)
 • Surviving (1985)
 • Family Ties (1985)
 • Circle of Violence: A Family Drama (1986)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.