Edward James Olmos

Edward James "Eddie" Olmos (d. 24 Şubat 1947), Emmy Ödülü kazanmış Meksika asıllı Amerikalı oyuncu.

Edward James Olmos
2008 yılında Edward James Olmos
Doğum Edward Olmos
24 Şubat 1947 (1947-02-24)
Los Angeles, ABD
Meslek oyuncu/Yönetmen
Etkin yıllar 1978–devam
Evlilik Kaija Keel (1971-1992)
Lorraine Bracco (1994-2002)
Lymari Nadal (2002-devam)

En çok Kanun Namına dizisindeki Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo, Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmindeki Jaime "Kimo" Escalante, Ölüm Takibi filmindeki Gaff, Battlestar Galactica dizisindeki Amiral William Adama rolleri ile tanınır.

Los Angeles, Kaliforniya'da dünyaya gelen Olmos, Elenaor (kızlık soyadı Huizar) ve Pedro Olmos'un oğluydu. Babası Pedro bir kaynakçıydı. Babası bir Meksika göçmeni ve annesi Meksika asıllı Amerikalıydı. Büyüdüğünde profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmak istiyordu. 1964 yılında Montebello Lisesi'nden mezun oldu. East Los Angeles College ve California State University, Los Angeles'ta derslere katıldı.

1984 ve 1990 yılları arasında çekilen Kanun Namına adlı televizyon dizisindeki Miami Organize Suçlar Bürosu ve Miami Organize Suçlar Bürosu (Stratejik İstihbarat, Taktikal İstihbarat, Ahlak/Narkotik (Vice/Narcotics) kısaca "Vice" Birimi Amiri Dedektif Teğmen Martin "Marty" Castillo (Detective Lieutenant Martin "Marty" Castillo) kısaca "Lt.Martin Castillo veya Lieutenant Martin Castillo" rolüyle dünya polisiye dizi tarihinde efsanevi polis amiri karakterleri arasına giren Olmos, bu rolü ile Emmy ödülü kazandı. Star Trek: The Next Generation dizisnde Atılgan'ın kaptanını oynamayı reddetti. Gerçekte varolan Garfield Lisesi'nin efsanevi matematik öğretmeni Jaime "Kimo" Escalante ile gerçek öğrencilerinin başardığı gerçekte yaşanan inanılmaz bir öykünün anlatıldığı Kalk ve Diren (Stand and Deliver) filmindeki gerçekte varolan efsanevi matematik öğretmeni Jaime "Kimo" Escalante'yi canlandırdığı rolüyle En İyi oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı. 1992 yılında American Me filmini yönetti. Dexter"da Professor Gellar" oynuyor.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.