John Lithgow

John Arthur Lithgow ( İngilizce telaffuz: [ˈlɪθɡoʊ] lith -goh ;19 Ekim 1945 doğumlu) Amerikalı karakter oyuncusu, müzisyen, komedyen, şair, yazar ve şarkıcıdır. İki Tony Ödülü , altı Emmy Ödülü , iki Golden Globe Ödülü , üç Screen Actors Guild Ödülü , dört Drama Desk Ödülü aldı ve iki Akademi Ödülü ve dört Grammy Ödülü'ne aday gösterildi .[1][2] Lithgow, Hollywood Ünlüler Kaldırımı'nda bir yıldız aldı ve Amerikan Tiyatrosu Onur Listesi 'ne girmiştir.

John Lithgow

Lithgow, Güneşten Gelen Üçüncü Taş (1996-2001) adlı sitcom dizisinde yer aldığı Dick Solomon rolüyle bilinir, Dexter (2009) adlı dizide Arthur Mitchell ve The Crown (2016) dizinde Sir Winston Churchill rolünü canlandırmıştır ve bunların her birinden Emmy Ödülleri kazanmıştır. Sinemada ise Blow Out (1981), Footloose (1984), Harry ve Hendersons (1987), Shrek (2001) ve Love Is Strange (2014) filmilerindeki rolleriyle tanınır. Yer aldığı filmlerde Garp'a Göre Dünya (1982) ve Sevgi Şartları (1983) gösterdiği performansı sayesinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Sahnede, Tatlı Koku ve Kirli Çürük Scoundrels'ın müzik uyarlamaları da dahil olmak üzere birçok Broadway prodüksiyonunda yer aldı. 2007 yılında, Neil Bartlett'in Onikinci Gece yapımında Royal Shakespeare Company'yi Malvolio olarak tanıtmıştır .

Kaynakça

  1. Alvin Powell, "tercentenary Tiyatrosu şereflendiren Erkek Oyuncu, yazar, insani Lithgow Öğleden sonra Alıştırmalarına konuşmacı" , Harvard Gazette , 2005/04/07.
  2. HFPA Nominations and Winners HFPA Nominations and Winners Webarşiv şablonunda hata: |url= value. Boş.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.