V. K. Krişna Menon

Vengali Krişnan Krişna Menon (d. 3 Mayıs 1897 - ö. 6 Ekim 1974), Hint siyaset ve devlet adamı.

Vengali Krişnan Krişna Menon

London School of Economics and Political Science'ta okuduktan sonra Middle Temple'a (hukuk staj kurumu) girdi.sosyalist görüşleri benimseyerek 1934'ten 1947'ye değin İşçi Partisi içinde çalıştı.Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesine etkin biçimde katıldı; 1929'dan sonra Hindistan Birliği örgütünün sekreterliğini yürüttü.Hindistan'ın ilk başbakanı Cavaharlal Nehru ile uzun yıllar süren yakın dostluğu bu dönemde başladı.

Hindistan'ın bağımsızlığa kavuştuğu 1947'de Londra büyükelçiliğine atandı.1952'de Hindistan'a döndü, 1953'te Hindistan Parlamentosu'na seçildi.1956'da devlet bakanı, 1957'de de savunma bakanı oldu.1952'den 1960'a değin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Hindistan'ı temsil etti; hükümetinin sömürgeciliğe karşı çıkan ve bloksuzluğu savunan politikalarını etkili konuşmalarıyla ortaya koydu.Savunma bakanlığı sırasında birçok kapsamlı değişiklik yaptı.Ama uyguladığı politika ve yöntemler ağır eleştirilere hedef oldu.Hindistan'ın 1962'de Himalayalar'da Çin karşısında aldığı askeri yenilgiden sorumlu tutulduğu için görevinden istifa etmek zorunda kaldı.Sonraki yıllarda bağımsız bir siyasetçi olarak sol kanatta yer aldı.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.