Plassey Muharebesi

Plassey Muharebesi, 23 Haziran 1757 yılındaki muharebe. Muharebe yedi yıl savaşları kapsamında yapılmıştır.

Plassey Muharebesi
Yedi Yıl Savaşı

Plassey Muharebesi
Tarih23 Haziran 1757
Bölge
Palashi, Bengal
Sonuç Doğu Hindistan Şirketi zaferi. Doğu Hindistan Şirketi Yönetimi Altındaki Hindistan hükümeti oluştu. Doğu Hindistan Şirketi devlet konumuna yükseldi.
Coğrafi
Değişiklikler
Bengal Bölgesi, Doğu Hindistan Şirketi tarafından ilhak edildi.
Taraflar
Doğu Hindistan Şirketi Bengal Nevvaplığı
Fransız Doğu Hindistan Şirketi
Komutanlar ve liderler
Robert Clive

Siraj ud-Daulah

Monsieur Sinfray
Güçler
3.100~ 47.100~
Kayıplar
22 ölü ve 50 yaralı 500 kişi öldü ve yaralandı

Muharebe sonucunda Robert Clive önderliğindeki Britanyalıların Bengal navabı ve Fransız müttefiklerini yenmesi Doğu Hindistan Şirketi'nin Bengal'de kontrolü ele geçirmesini ve Hindistan'da önemli bir askeri ve siyasi güç haline gelmesini sağladı.[1] Bengal Bölgesi Doğu Hindistan Şirketi tarafından ilhak edildi. Böylece Hindistan'da şirket yönetimi etkin olarak 1757'de Plassey Muharebesi'yle başladı ve 1858 yılına kadar devam etti. 1858 yılında çıkartılan "Hindistan Hükümeti Kanunu" ile yönetim Britanya Hindistanı'na geçti.

Kaynakça

  1. Smith, s. 17.
  • Hand coloured map of the battle from the London Magazine, printed circa 1760
  • "Battle of Plassey". Murshidabad Official Website. 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Birden fazla |arşivurl= ve |arşivurl= kullanıldı (yardım) - basic map of the battlefield
  • Mohsin, KM; Chaudhury, Sushil (2012). "Palashi, The Battle of". Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. (Edl.). Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (Second bas.). Asiatic Society of Bangladesh.
  • Robins, Nick (13 Aralık 2004). "East India Company – The World's First Multinational". New Statesman. London.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.