Tüm Hindistan Müslüman Birliği

Tüm Hindistan Müslüman Birliği ya da kısa kullanımıyla Müslüman Birliği, 1906'da Britanya egemenliği altındaki Hindistan'da Müslümanların haklarını savunmak amacıyla kurulan siyasal topluluk.

Tüm Hindistan Müslüman Birliği
Liderler Muhammed Ali Cinnah
A. K. Fazlul Huk
III. Ağa Han
Hüseyin Şahid Suhraverdi
Sir Feroz Han Nun
Havace Nazimüddin
Liyakat Ali Han
Şaudri Halikuzzaman
Muhammed Ali Buğra
Tuşar Han
Kuruluş tarihi 30 Aralık 1906 (1906-12-30) Dakka, Britanya Hindistanı (şimdi Dakka, Bangladeş)
Kapanış tarihi 15 Ağustos 1947
Ardılı Müslüman Birliği (Pakistan)
Avam Birliği (Bangladeş)
Hint Birliği Müslüman Birliği (Hindistan)
Merkez Lucknow
Gazete(leri) Şafak
Öğrenci kolu AIMSF
Paramiliter Haki
İdeoloji Ümmetçilik
Muhafazakârlık
İki ulus teorisi
Hindistan Müslümanları için Sivil Haklar
Uluslararası üyelik Tüm-Hindistan Müslüman Birliği (Londra Bölümü)

1906'da Dakka'da kuruldu. İlk zamanlarda yalnızca Müslümanların Hindularla aynı haklara sahip olması için mücadele ediyordu. İngilizlerce desteklenen ve genellikle yönetim yanlısı davranan birlik 1940'ta, kurulması öngörülen bağımsız Hindistan devletinin Hinduların denetiminde olacağı düşüncesiyle ayrı bir Müslüman devletinin kurulmasını gündeme getirdi. II. Dünya Savaşı'nın ardından Hindistan'ın bağımsız olması kesinleşti. Kongre Partisi, Müslüman Birliğini tanımayı reddetmiş ve onların Müslümanlar için ayrı bir devlet kurma önerisini de kabul etmemişti. Müslüman Birliği lideri Muhammed Ali Cinnah, ülkedeki Müslüman azınlığı temsil ederken, Kongre partisinin başında bulunan Mahatma Gandi ise Hindu çoğunluğun görüşlerini yansıtıyordu. 1947'de Hindistan'ın bölünmesi ve Pakistan'ın bağımsız bir devlet olmasıyla, Muhammed Ali Cinnah'ın önderliğindeki birlik Pakistan'ın en büyük siyasal partisi oldu. Aynı yıl Tüm Pakistan Müslüman Birliği adını aldı. 1954 seçimlerinde Doğu Pakistan'da (bugün Bangladeş), kısa süre sonra da Batı Pakistan'da (bugün Pakistan) iktidarı yitirdi. 1960'ların sonlarında çeşitli hiziplere bölünerek dağıldı.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.