Ram Mohan Roy

Raja Ram Mohan Roy veya Rammohan Roy ( doğum yeri Bengalce, * 22. Mayıs 1772, ölüm yeri Radhanagar, Bengal; † 27. Eylül 1833, Bristol, İngiltere ) Hinduizmin önemli bir reformcusu ve Brahmo Samaj'ın kurucusuydu. Aynı zamanda Bengalli bir yazar, gazeteci ve sosyal yanlış anlaşılmalara karşı mücadeleci kişiliğiyle tanınan Bengal'li bir yazar.

Hayat

Ram Mohan Roy, Babürlüler yönetimine yakın olan Murshidabad'ın Bengal bölgesindeki bir köyden, ortodoks Brahmanizm inancına sahip bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.[1] Patna şehrinde, islami ilimlerin okutulduğu bir medresedeki eğitimi vesilesiyle Farsça ve Arapça'yı çok iyi derecede öğrendi. Yine bu medrese eğitimi sırasında Aristo ve Öklid'e ait birçok eserin arapça tercümesini okuyup araştırma imkanı buldu.

Daha sonra Varanasi şehrinde Sanskritçe ve İngilizce okudu. 1803'ten 1814'e kadar Doğu Hindistan Şirketi'nde (East India Company) İngiltere hizmetinde vergi memuruydu ve bu iş yerindeki amiri vasıtasıyla İngiliz edebiyatıyla tanıştı.

1814 tarihinden sonra o zamana dek çalışıp biriktirdikleriyle meslek yaşamından ayrılıp, dini ve sosyal ilimlerde derinlemesine araştırmaya yöneldi, bu yolla toplumda gördüğü bazı çarpık düşünceleri düzeltmeye gayret etti. Sürekli İngilizce gazeteler okuduğundan, Avrupa'da olup bitenlerle de sürekli bir iletişim halindeydi. Babürlüler'in elçisi olarak 1831 senesinde İngiltere'ye gitti ve bundan kısa süre evvel de yöneticilere has Raja unvanını aldı. Görevinde başarılıydı, ancak 1833'te İngiltere'de hastalanarak öldü.

Önemi

Ram Mohan Roy toplumda gördüğü batıl inanca dayalı önemli çaptaki bazı çarpıklıklara karşı örnek teşkil edecek yazılar kaleme aldı. Hindistan'ın o zamanlar önemli bir kısmında yaygın olan; dul kadınların ölen kocalarıyla beraber yakılması, çocukların zorla evlendirilmesi, Kast Sistemi ve resimlere tapınırcasına saygı ve tazimde bulunulmasına karşı başarılı ve barışçıl bir yolla hayatı boyunca mücadele etti. Daha modern bir eğitim sistemini ve gözlemlerinin şahsi sonucu olarak İngiltere'de uygulanan Liberal Demokrasi fikrini bu mücadelelerinde örnek modeller olarak savundu. Onun samimi gayret ve ilmi çabasıyla 1829 senesinde dul kadınların vefat eden eşleriyle yakılması o zamanlar İngiltere yönetiminde olan Britanya Hindistanı tarafından yasaklandı..Ram Mohan Roy aynı zamanda, tarihte Hint dilinde bir dergi yayınlayan ilk kişi olma ünvanına sahiptir.[2]

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.