Nazilli-Sümerbank şube demiryolu

Nazilli - Sümerbank şube demiryolu, Sümerbank şube demiryolu ya da Nazilli - Sümerbank Banliyösü, Nazilli ile Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası arasında inşa edilen ve 1937 yılında Sümerbank Fabrikası ile birlikte hizmete giren şube demiryolu hattıdır.

Nazilli - Sümerbank şube demiryolu
Sümerbank şube demiryolu
Genel bilgiler
Sistem TCDD
Durum Kapatıldı
Bölge Nazilli, Türkiye
Terminal Nazilli
Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası
İstasyonlar 3
İşletim
Açılış 1937
Kapanış 1980
Sahibi Sümerbank
İşletmeci(ler) Sümerbank
Depo Merkezleri Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası
Teknik
Hat uzunluğu 2,37 km (1,47 mi)
Hat açıklığı Standart (1435 mm)
Güzergâh haritası
Nazilli (İzmir-Eğirdir demiryolu)
Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası
Yük deposu

Fabrikanın (ve demiryolu hattının) açılışı için Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan İsmet İnönü ve Ekonomi Bakanı Celâl Bayar ile birlikte, özel treniyle (MAN 21-25 otomotrisi) İzmir'den Nazilli'ye gelmiştir.

Demiryolu hattında, halk arasında Gıdıgıdı olarak bilinen, Ruston marka lokomotif tarafından çekilen tren setleri ile fabrika işçileri taşınmaktaydı. Hat, 1980 yılına kadar hizmet vermeye devam etti.

Sümerbank, demiryolu hattının sahibi ve işletmecisiydi. Dolayısıyla bu hat Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ilk özel banliyö hattıydı. Hat çalışanları TCDD’den diplomalıydı ancak Sümerbank personeliydi. Çalışanların özel toplu sözleşme maddeleri bulunmaktaydı.[1]

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.