IX. Mihail

IX. Mihail Paleologos (Yunanca: Μιχαήλ Θ΄ Παλαιολόγος, Mikhaēl IX Palaiologos), (17 Nisan, 1277– 12 Ekim 1320, Selanik). IX. Mihail, II. Andronikos ile Macaristan Kralı V. Stephen'ın kızı olan Macaristanlı Anna'nın büyük oğlu idi. 1294/1295 – 1320 yılları arasında babası ile birlikte büyük yetkiler kullanarak ortak imparatorluk yapmıştır. 1320'de babası hayata iken ölmüştür.

IX. Mihail Paleologos
Μιχαήλ Θ΄ Παλαιολόγος
IX. Mihail Paleologos ve II. Andronikos Paleologos (Gümüş 'basilikon' sikkesi)
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi 1294–1320 II. Andronikos ile ortak imparator
Taç giymesi 1294
Önce gelen II. Andronikos
Sonra gelen II. Andronikos
Eş(leri) Ermenistanlı Rita (evlendikten sonraki ismi Maria)
Çocukları III. Andronikos
Manuel Paleologos
Anna Paleologina
Teodora Paleologina
Hanedan Paleologos Hanedanı
Babası II. Andronikos
Annesi Macaristanlı Anna
Doğum 17 Nisan 1259
Ölüm 12 Ekim 1320
Selanik

Yaşamı

IX. Mihail Paleologos 1281'de ortak imparator olarak ilan edilmiş ve 1294'te veya 1295'te taç giydirilmiştir.

1300da Alan asıllı paralı askerlerden oluşan bir birliğin komutanı olarak Anadolu'ya Osmanlı Türkleri üzerine gönderilmiştir. 1304 - 1305de ise paralı Katalan asıllı askerlerden olusan Katalan Bölüğü'nün çıkarmış olduğu isyanı bastırmakla görevlendirilmiştir. Katalan'ların komutanı olan Roger de Flor'u öldürdükten sonra, 5000-8000 Alan ve Türk asıllı paralı askerlerle takviye edilmiş olan, bir Bizans ordusu ile Katalanlar üzerine yürümüş; ama çıkan savaşta yaralanıp mağlup düşmüştür.

IX. Mihail, Bulgar kralı Teodor Svetoslav'a karşı da 1307'de giriştiği sefer sonunda başarısız kalmıştır ve 1307'de Bulgarlarla bir anlaşma yaparak kızını Bulgar çarı ile evlendirmek zorunda kalmıştır.

1311'de ilk Osmanlı hükümdarı I. Osman Bey ile yaptığı savaşta da mağlup edilmiştir.

Sonra IX. Mihail Selanik'e yerleşmiş ve 1320'de orada ölmüştür.

Cesur ve enerjik bir asker olan IX. Mihail komutası altında bulunan askerlere ödemeler yapmak veya onları cesaretlendirmek için şahsî fedakarlıktan kaçınmamıştır. Fakat genellikle düşmanlarından üstün olmayı başaramamıştır. Babasından önce olen tek Paleologos hanedanı imparatorudur. IX. Mihail'in 43 yaşında, daha pek yaşlı değilken ölmesi, kısmen genç oğlu Manuel Paleologos'un kaza ile ağabeyi olan ortak imparator unvanlı III. Andronikos'un hizmetkarları tarafından katledilmesine gösterdiği üzüntü ve yasın sebep olduğu iddia edilmiştir.

Ailesi

IX. Mihail Paleologos 16 Ocak 1294 tarihinde Ermenistan Kıralı II. Leo ile Kraliçesi Keran'ın kızı olan Rita ile evlenmistir. Karısının Bizans saray mensuplarına uygun gelmeyen ismi Maria olarak değiştirilmiştir. Bu evlilikten IX. Mihail'in isimleri bilinen çocukları şunlardır:

  • III. Andronikos
  • Manuel Paleologos: despot
  • Anna Paleologina: Önce Mora Despotu I. Thomas Komnenos Dukas ile sonra Nikolas Orsini ile evlenmiştir.
  • Teodora Paleologina: Önce Bulgar Çarı Teodore Svetoslav ile sonra Bulgar Çarı III. Mihail Asen ile evlenmiştir.

Dış kaynaklar

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Andronikos

Bizans İmparatoru

1294–1320
II. Andronikos(1272–1328)'le birlikte
Sonra gelen:
II. Andronikos
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.